műemlékvédelem;örökségvédelem;

2017-05-10 18:24:00

Világelső lehet a magyar örökségvédelem

A világ legjobb műemlékvédelmi helyreállításának járó nívódíjat egy magyar fejlesztés, a nemrégiben megújult Váci 1 nyerheti el a FIABCI World Prix d’Excellence Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázaton. A világverseny eredményhirdetésére a nemzetközi szervezet 68. kongresszusán, a spanyolországi Andorrában kerül sor 2017. május 26-án. 

A világ élvonalbeli építészeinek, ingatlanfejlesztőinek és befektetőinek figyelme irányulhat a FIABCI Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázat kapcsán a magyar fővárosra, ott is belvárosunk ékkövére, az UNESCO világörökségi listáján is szereplő, Alpár Ignác által tervezett, 1915-ben épült egykori tőzsdepalotára. A Váci 1-et 2015-ben újította fel a Horizon Development. A cég egyedülálló fejlesztéséért több rangos nemzetközi elismerést kapott, és díjait akár két FIABCI díjjal is tovább gyarapíthatja, hiszen akár a világ legjobb műemléki helyreállítása és kiskereskedelmi ingatlanfejlesztése kategóriában is átveheti a rangos kitüntetést.

A Horizon Development egyik tulajdonosa és ügyvezető partnere, Kovács Attila elmondta: „a Horizon Development az örökségvédelemben és a modern építészetben is számos nemzetközi kitüntetést kapott, köszönhetően annak, hogy a jövőért felelős környezeti értékteremtés mellett a történelmi értékek megőrzésére is nagy hangsúlyt fektetünk. Műemlékvédelmi, urbanisztikai, fenntarthatósági és kivitelezési szempontból is egyedülálló fejlesztéseinknél organikusan ötvözzük a patinás, XIX-XX. századi építészeti elemeket és a modern technológiai megoldásokat. A több, mint 15 milliárd forint nagyságrendű projekt, a Váci 1 rekordidő alatt elkészült fejlesztésünk: 2015 őszén kezdtük el és 2016 májusában adtuk át. Három hónapig a műemléki terek restaurálása zajlott, további öt hónap alatt valósult meg a modern terek kialakítása. Bízunk benne, hogy munkánkat újabb díjjal ismerik el, elismerést szerezve az egész magyarországi ágazatnak” – tette hozzá Kovács Attila.

A FIABCI World Prix d’Excellence Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Nívódíj pályázatot 26. éve rendezi meg az 1950-ben alakult és több mint 60 országban működő párizsi székhelyű FIABCI (International Real Estate Federation: a Nemzetközi Ingatlanszövetség). A bírálat főbb szempontjai az ingatlanfejlesztés általános koncepciója és üzleti eredménye, építészeti- és városépítészeti színvonala, a kivitelezés minősége, az alkalmazott műszaki megoldások, valamint a megvalósítás időtartama. Mindemellett értékelik a fejlesztés gazdasági eredményességét, értékesítési és bérbeadási potenciálját, közösségteremtő szerepét, környezetvédelmi és társadalmi hasznosságát. A bírálati folyamatban 35 ország több mint 60 szakértője vesz részt.

Gönczi László, a FIABCI Nemzetközi Ingatlanszövetség Magyar Tagozatának elnöke elmondta: „a hagyományoknak megfelelően a nemzetközi versenyben a FIABCI Magyar Tagozata és a Magyar Ingatlanszövetség (MAISZ) által szervezett, XVIII. Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázat győztesei vehetnek részt Magyarországról. Idén magyar részről öt projekt élt a világversenyre való nevezés lehetőségével: a Váci 1, a Várkert Bazár, Budapest XIII. Kerületének Komplex Fejlesztése, a 4-es Metró 10 állomása, és a Királyegyházi Cementgyár” – jelentette be az elnök. Gönczi László szerint az elmúlt 18 évben a magyarországi ingatlanfejlesztők sikeresen vettek részt a FIABCI World Prix d’Excellence pályázatán, több kategóriában is győzelmet arattak, és különdíjakat is elnyertek. 

Kirkor Arderhanyan a FIABCI elnöke a XVIII. Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázat értékelése során úgy fogalmazott: „a FIABCI World Prix d’Excellence negyedszázados történetében a magyar ingatlanfejlesztők mindig kimagaslóan szerepeltek. Magyarország az egyik legjobb példa arra, hogy egy közepes méretű országban, korlátozott erőforrásokkal is kiváló épületeket tudnak építeni a magasan képzett szakemberek.” A legnagyobb és legjelentősebb Nemzetközi Ingatlanszövetség elnöke kiemelte: Európában Magyarország a legsikeresebb 18 arannyal és 15 ezüsttel, ami a szépen megtervezett, kiváló koncepciójú projektek és a gondos örökségvédelemi szemléletmód eredménye. Reményei szerint Andorrában is köszönthetnek majd magyar fejlesztéseket.

Alexander Romanenko, a FIABCI World Prix d'Excellence Bizottság elnöke is úgy látja, hogy ebben az évben ismét kiemelkedő magyar projektek vesznek részt a versenyen, az ingatlanfejlesztési ágazat minden szegmenséből. Alexander Romanenko hangsúlyozta: „a nemzetközi szakemberek csodálják a magyar fejlesztők műemlékvédelmi megközelítését.”