Szijjártó Péter;'56-os Intézet;’56-os emlékév;

SCHMIDT MÁRIA

- Szijjártóék az '56-os emlékév nyertesei

Az 1956-os emlékév honlapján közzétették azt az összesített listát, amely felsorolja, hogy egy adott programra mely szervezet mennyi támogatást kapott. Az Átlátszó kigyűjtötte a legjelentősebb tételeket. Első helyen a külügyminisztérium végzett több mint egymilliárd forinttal, a második a Müpa lett mintegy 850 millióval, a harmadik pedig a New Land Media Kft. Utóbbi kis híján 600 millió forintot kapott média- és kommunikációs szolgáltatásokra. A fesztiválokat szervező Sziget Kft. 300 milliós támogatása csupán a hetedik helyre volt elég (bruttó összegekről van szó).

SCHMIDT MÁRIA

SCHMIDT MÁRIA

A portál, amely pert indított az adatokért, megjegyzi: az emlékév megrendezésére 14,5 milliárd forintot biztosított a kormány. Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, az emlékév kormánybiztosa korábban azt mondta, hogy a közérdekű adatok nyilvánosságra kerülése „indokolatlanul zavarná az emlékév méltó lebonyolítását”, ezért csak nyárra ígérte a lista közzétételét.

A Népszabadság tavaly augusztusban írt arról, hogy külügy az ötvenhatos évfordulón 106 külképviseleten szervez programokat az elnyert egymilliárd forintból. Szijjártó Péter minisztériuma csak a lap közérdekű adatigénylése után árult el részleteket.

A tárca bruttó 210 millió forintot különített el tiszteletdíjakra, továbbá 140 milliós reprezentációs és 107 milliós terembérleti költséggel kalkulált. Emlékhelyek, emléktáblák, szobrok készítésére és felállítására 100 milliót, utazási költségre 80 milliót, kiállításokra 51 milliót szánt a külügyminisztérium, és szállásköltségre is majdnem ennyit (50 millió forintot). Reklámra 34 millió forint ment el, könyvkiadásra 30 millió jutott. 

Minden követ megmozgat a Fidesz, hogy "sikerre" vigye a nemzeti konzultációt: már az állami felső vezetőket is minden szinten bevetik a kampányban, még e-mailben is az ívek visszaküldésére kell buzdítaniuk az embereket.