Napra pontosan tartják a közösen egyeztetett menetrendet a Paks 2 projektben dolgozók, nincs egyetlen nap késés sem - mondta Szergej Kirijenko, a Roszatom vezérigazgatója a moszkvai Atomexpo második napján, két évvel ezelőtt. Ma már nem jelenthetné ki ugyanezt: a magyar kormány illetékesei szerint a hatósági engedélyezés egy-másfél éves lemaradásban van, és legalább ugyanennyit tesznek hozzá a csúszáshoz az Európai Bizottság elhúzódó vizsgálatai is, aminek a következményei mostanában kezdenek látszani. Egyrészt a múlt héten Pekingben a magyar kormányfő több hírforrás szerint is magyarázkodni volt kénytelen Vlagyimir Putyinnál a tervezett bővítés lassú előrehaladása miatt, másrészt immár a korábban megkötött szerződéseket is módosítani kell a hiányzó engedélyek okán – legutóbb az MVM Paks II. Zrt. és a Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpontja közötti kontraktust prolongálták: a kutatók eredetileg idén februárban kezdtek volna hozzá a Paksra szánt reaktorok fizikai jellemzőinek vizsgálatához, de elakadtak, mert nem kapták meg a szükséges adatokat a Roszatomtól. Hogy ez kinek a hibája, azt nem tudni - a Népszava információi szerint az okozta a fennakadást, hogy a magyar akadémiai intézet még nem rendelkezik a megfelelő beszállítói minősítéssel, de akadémiai körökből kaptunk olyan tájékoztatást is, hogy itt is Brüsszel a hibás, t. i. az uniós eljárások lezárultáig a magyar hatóságok munkája is lefékeződött. A végeredmény szempontjából azonban mindegy, hogy mi az ok: a 2014. tavaszán elfogadott bővítési menetrendet nem tudják tartani.
A fentiekkel függhet össze az is, hogy a Mészáros Lőrinchez köthető két cég, az Opimus és a Konzum 51 százalékos többségi tulajdont vásárolt a nukleáris erőművek beszállítójaként ismert cseh Královopolská Ria magyarországi leányvállalatában. Ha ugyanis valaki szeretne bekapcsolódni a magyar állam történetének legdrágább beruházásába, meg kell szereznie az Országos Atomenergia Hivatal által elvárt minősítéseket, ezekért azonban az említett késedelmek nyomán jelentős sorállás alakult ki – a kerülőutat az jelenti, ha olyan céget vesz a leendő beszállító, amely már rendelkezik a szükséges papírokkal.
A jövőben további csúszásokra is számítani lehet: Paks 2 környezetvédelmi engedélyét bíróságon kívánják megtámadni a zöldek (olyan elemi kérdések vizsgálata maradt ki az engedélyezésből, mint a nukleáris hulladékok tárolása vagy egy esetleges atombaleset kezelése – a per akár az eljárás újraindításához is vezethet), az Európai Bizottság jóváhagyását pedig Ausztria perli be az Európai Bíróság előtt.
A késésnek drasztikus következményei lehetnek a költségekre nézve: ahogyan az Energiaklub egy tavalyi konferencián bemutatta, az európai atomerőművi beruházások rendszeresen 2-300 százalékos költségnövekedéssel valósulnak meg, aminek a leggyakoribb oka az időtúllépés. Magyarország esetében fokozza a kockázatot, hogy 2026-ban akkor is el kell kezdeni törleszteni az orosz hitelt, ha addigra nem kezdi el az áramtermelést a két új paksi blokk (vagyis kölcsönből kell fizetni a részleteket). Az esélyeket tovább rontja, hogy a Roszatom egyelőre csupán egyetlen működőképes reaktort tudott elkészíteni abból a VVER-1200-as típusból, amelyet Paksra is szánnak, és a bővítés egyik referenciaprojektjének számító finn Fennovoima projektet éppen pénteken kellett leállítani, mivel a finn nukleáris hatóság megtagadta a biztonsági engedély kiadását a súlyos adminisztrációs és technológiai hiányosságok miatt. Egy ilyen közbeavatkozás lehetőségét az Orbán-kormány előrelátó módon igyekezett kivédeni az atomtörvény tavalyi módosításával (lehetővé téve, hogy rendeletekkel felülírhassák az Országos Atomenergia Hivatal döntéseit), ezt azonban az Európai Bizottság a nukleáris biztonságot fenyegető lépésnek ítélte, és előírta a törvénymódosítás visszavonását, azt is jelezve: a végrehajtást, vagyis az engedélyezési folyamatot is ellenőrizni kívánja. A bizottsági kontrollról két dolgot emeltek ki a Népszavát informáló szakértők: nem volt még rá példa eddig Európában, és biztosan nem fogja meggyorsítani a hiányzó engedélyek kiadását.