Francois Bayrou az igazságügyi miniszter a reform ismertetésére összehívott sajtótájékoztatóján elmondta: a korrupciós botrányokkal elnökválasztási kampány után az új kormány célja visszaszerezni az állampolgárok bizalmát a közéletben. A javaslat célja az érdekellentétek megszüntetése, az átláthatóság megerősítése, valamint a pártfinanszírozás revíziója az újabb botrányok elkerülése érdekében.
A csomag javaslatai között szerepel a háromnál több mandátum gyakorlásának megtiltása a képviselők, a szenátorok és a nagyobb települések önkormányzati képviselői számára. A miniszteri rangú politikusok ügyeivel foglalkozó úgynevezett francia köztársasági bíróságot (CJR) megszüntetné a kormány, s a korábbi köztársasági elnökök nem lehetnek többet automatikusan az alkotmánytanács tagjai. Azok a képviselők, akik nem teljesítik adófizetési kötelezettségeiket, nem gyakorolhatják a mandátumukat.
A javaslatban szerepel a képviselőknek és a szenátoroknak automatikusan járó költségtérítések megszüntetése is, s ezentúl szigorúan szabályozni fogják a tanácsadói tevékenységeket is. A párfinanszírozás átláthatóságára egy "demokráciabankot" hoz létre a kormány, ahonnan valamennyi politikai párt kölcsönt vehet fel a kampányok finanszírozására, a pártok elszámolásait pedig ezentúl a számvevőszék ellenőrzi.
A májusi francia elnökválasztás favoritjának a konzervatív Francois Fillon volt kormányfő számított, amíg januárban egy sajtóértesülés alapján ki nem derült, hogy a feleségét és a gyerekeit asszisztensként foglalkoztatta papíron a parlamentben, de a családtagok gyaníthatóan nem végzetek tényleges munkát.
Jóllehet a hozzátartozók alkalmazását eddig semmilyen szabály nem tiltotta Franciaországban, és a képviselők mintegy ötöde él is ezzel a lehetőséggel, a Fillon családnak átutalt közel egymillió euró közpénzről szóló gyanú teljesen megváltoztatta az addig az egyik legtisztességesebbnek ismert konzervatív politikus imázsát, aki ellen jelenleg közpénz elsikkasztása és hivatali visszaélés gyanújával folyik eljárás. Francois Fillon végül a harmadik helyen végzett az elnökválasztás első fordulójában, majd a második fordulót követően visszavonult a politikai életből.