Történelmi BL-győzelem

2017.06.04. 00:44
Gólöröm Fotó: Getty Images, Matthias Hangst
Történelmi sikert ért el a labdarúgó Bajnokok Ligája döntőjében a Real Madrid: a spanyol alakulat az első a BL 1993 óta íródó történetében (korábban Bajnokcsapatok Európa Kupájának hívták a sorozatot), amely megvédte címét, miután a két gólt szerző Cristiano Ronaldo vezérletével 4-1-re nyert a Juventus ellen.

A madridiak birtokolták többet a labdát, de a fölényük sokáig meddő volt, a Juventus kapujáig nem jutottak el. Az első helyzetükből azonban megszerezték a vezetést, a 20. percben Ronaldo passzolt a jobb szélen felfutó Dani Carvajalhoz, a visszakapott labdát pedig 14 méterről laposan a jobb alsó sarokba lőtte (1-0). A madridi vezetés után tovább fokozták a korábban sem lassú tempót a csapatok, és a 27. percben Mario Mandzukic álomgóllal egyenlített: a horvát válogatott támadó mellel levette a labdát – amely nem pattant le a földre -, és fél fordulattal 14 méterről a madridi kapus, Keylor Navas fölött a bal sarokba emelte (1-1).

A második felvonás kiegyenlített küzdelemmel, és több szabálytalansággal indult, a 61. percben ismét előnybe került a Real Madrid: Toni Kroos lövését blokkolták, a kipattanót Casemiro 30 méterről, kapásból ellőtte, a labda megpattant a menteni akaró Sami Khedira lábán, és Gianluigi Buffon mellett a jobb sarokba pattant (2-1). Két perccel később már kettővel vezettek a spanyolok: Luka Modric futott el a jobb szélen, kapu elé lőtt labdáját a Giorgio Chiellini mögött kibújó Ronaldo 3 méterről perdítette a hálóba (3-1). A portugál klasszis harmadik BL-döntőjén szerzett gólt, de először talált be kétszer a kapuba.

A 80. percben a minimális esélye is majdnem elszállt a Juventusnak, amikor a csereként beállt Gareth Bale próbált meg lecsapni egy kapu elé lőtt labdára, ám Leonardo Bonucci önfeláldozó becsúszással mentett előle. Az ellentámadásnál Alex Sandro csúsztatta kevéssel a kapu mellé a labdát. A 84. percben a csereként beállt Juan Cuadrado kiállítása miatt tízen maradtak a torinóiak. A futballistának már volt egy sárga lapja, amikor Sergio Ramos mögött elfutva, egy kicsit lökött a madridi játékoson, aki azonban „elterült” a földön, a német Felix Brych játékvezető pedig leküldte Cuadradót.

A 4-1-es végeredményt a 91. percben a korábban csereként beállt Marco Asensio állította be, aki a Bayern München elleni BL-negyeddöntő visszavágóján szintén a Real negyedik gólját szerezte a hosszabbításban, és azon a meccsen is csere volt.

Kézilabda BL - A 3. helyért játszhat a Veszprém

2017.06.03. 19:04
FOTÓ: Getty Images, Alex Grimm
 A harmadik helyért játszhat vasárnap a Telekom Veszprém a férfi kézilabda Bajnokok Ligája kölni négyes döntőjében, miután a szombati első elődöntőben 27-26-ra kikapott a francia Paris Saint-Germaintől.

A két csapat kilencedik alkalommal találkozott egymással, és egy döntetlen mellett a magyarhoz hasonlóan immár a francia együttes is négyszer nyert.

A Veszprém hetedszer - sorozatban negyedszer - játszott BL-elődöntőt, háromszor sikerrel járt, most fordult elő negyedszer, hogy nem jutott tovább a fináléba. Vasárnapi ellenfele a macedón Vardar Szkopje és a spanyol Barcelona 18 órakor kezdődő mérkőzésének vesztese lesz a bronzéremért.

Férfi Bajnokok Ligája, elődöntő:
Paris Saint-Germain (francia) - Telekom Veszprém 27-26 (11-11)

gólszerzők: M. Hansen, Gensheimer 7-7, Narcisse, Remili 3-3, Abalo, Nielsen 2-2, Stepancic, L. Karabatic, N. Karabatic 1-1, illetve Nagy L. 6, Marguc 5, Gajic 4, Lékai 3, Nilsson, Blagotinsek 2-2, Ilic, Palmarsson, Ugalde, Sulic 1-1

A Veszprém csapatából három átlövőt, Ancsin Gábort, Marko Kopljart és Ligetvári Patrikot, valamint a jobbszélső Gulyás Pétert nem nevezte Javier Sabaté vezetőedző a meccsre. A párizsiaknál mind a nyolc francia világbajnok ott volt a keretben, ahogy két dán olimpiai bajnokuk és az Európa-bajnok német Uwe Gensheimer is.

Annak ellenére, hogy egyetlen német csapat sem jutott a négy közé, a Lanxess Arenában szinte telt ház, nagyjából 18 ezer néző fogadta a csapatokat.

Jól kezdett a magyar együttes, támadásban többször is akadt olyan játékos, aki meg tudott szabadulni védőjétől, így azonnal ziccerbe került és ezt ki is használta. A franciák azonban a pontos és villámgyors akcióiknak, valamint a világ egyik legjobb kapusa, Thierry Omeyer védéseinek köszönhetően 5-3-ra elléptek. A veszprémiek a folytatásban is több lehetőséget kihagytak, de mivel lassítani tudták a PSG játékát, nem nőtt a hátrányuk.

Mikler Roland egyre többször védett, de a legfontosabb pillanatokban a macedón játékvezetők a magyar együttes ellen ítéltek, amely így jó ideig nem tudott egyenlíteni. Ez végül Andreas Nilsson első góljával a 27. percben sikerült, és a szünetben sem volt különbség a csapatok között (11-11).

A Veszprém 2-1 után 12-11-nél vezetett ismét, de Daniel Narcisse két gyors találatával fordított a Paris Saint-Germain. Az előző idényben ezüstérmes magyar együttes 15-14-nél még előnyben volt, ám utána többször is hibázott, és Javier Sabaté vezetőedző időkérése ellenére ismét háromgólos hátrányba került (19-16).

Innen is volt azonban visszaút, ugyanis nagy küzdelem után, 11 perccel a vége előtt 21-21-re alakította az eredményt a magyar csapat. A franciák ezután ismét többször betaláltak gyors ellenakcióik végén, ebben az időszakban némileg visszaesett a Veszprém kapusainak teljesítménye, Mikler legközelebbi bravúrjánál pedig a bírók kiállították Andreas Nilssont, de Mikkel Hansen kihagyta a hétméterest (26-25).

Az utolsó percben a Veszprém az egyenlítésért támadhatott, de eladta a labdát, így a PSG jutott tovább és fennállása során először BL-döntőt játszhat.

A magyar kapuban Mikler Roland tíz, Mirko Alilovic két, a túloldalon Thierry Omeyer 11 védést mutatott be.

Ismét Császár Gábor a favorit

Ismét Császár Gábort, a bajnok Kadetten Schaffhausen magyar válogatott irányítóját választották a svájci férfi kézilabdaliga legértékesebb játékosának (MVP).

Császárt már tavaly tavasszal is a legjobbnak választották. Idei elismerését a svájci szövetség péntek esti díjátadó gáláján kapta meg.

A 32 éves játékos a bajnoki cím megszerzése mellett 180 találattal gólkirály is lett, április elején pedig 2021-ig meghosszabbította szerződését a klubjával.