Eco.com;Tarlós István;3-as metró;Bálna;metrófelújítás;

FOTÓ: Népszava

- Döntöttek a Bálnáról

Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes visszavonta a Bálna Budapest Kereskedelmi és Kulturális Központ nyílt pályázati eljárás lefolytatása útján történő értékesítéséről szóló javaslatát.

Nekimentek Tarlósnak

Tarlós István főpolgármester a napirendi vita elején közölte, hogy az előterjesztő visszavonta a javaslatot. A napirendi vitában több ellenzéki fővárosi képviselő kritizálta a napirendi változtatásokat, valamint azt, hogy bizonyos előterjesztések pótkézbesítéssel kerülnek a testület elé. Tarlós István kijelentette, hogy igazat ad a pótkézbesítések esetében a kritikát megfogalmazóknak.

Az MSZP felszólította Tarlós István főpolgármestert, hogy mutassa be, milyen forrásokból kívánja fedezni a 3-as metró felújításához hiányzó forrásokat. Horváth Csaba, a szocialisták budapesti képviselője azt mondta: Tarlós István "hetek óta beszél össze-vissza, miből akarja finanszírozni" a metrófelújítást, akár a Bálnát is "elkótyavetyélné", mert "nem ért hozzá". Az MSZP politikusa szerint a főpolgármesternek ehelyett a kormánytól kellene elkérnie a felújítás fedezetét a budapestiek napi 20 milliárd forintos adóbefizetéseire hivatkozva.

A Jobbik felszólította a városvezetést, hogy ne a Bálna eladásából teremtse elő a 3-as metró felújításához hiányzó fedezetet, hanem a kormánytól kérjen támogatást arra. Szerintük a városvezetés azért kísérli meg a "családi ezüst értékesítését", mert a kormány pénzügyi értelemben sakkban tartja Budapestet. Hozzátette, a kormánynak nem számít a 3-as metrón utazó napi félmillió ember biztonsága, a kabinet ugyanis lemondott Budapestről, felkészült annak elvesztésére és mindent megtesz, hogy a következő városvezetésnek minél nehezebb dolga legyen.

Tüntettek a közgyűlésen

Az ülés kezdete előtt mintegy húsz aktivista, a "Római-part megmaradásáért küzdő civilek" a HelloRómai - Lángos vagy beton című újságját osztogatta a közgyűlésen megjelenteknek. Közben olyan transzparenseket lehet látni, amelyekre az volt írva: "elérhető, nyilvános dokumentumokat, terveket, igazolásokat!"; "Meg kell hallgatni a helyiek véleményét!"; "Mobilgát = Havária".

Csárdi Antal, az LMP budapesti képviselője úgy fogalmazott, nemcsak a fák, hanem az emberek életének és vagyonának biztonsága érdekében is azt kérik, ne a parton valósuljon meg a Római-part árvízvédelme. Szerintük jelenleg teljesen megalapozatlan árvízvédelmi tervek vannak a közgyűlés előtt, ezért azt kérik, hogy a testület ne döntsön a kérdésben, hanem teljesen gondolja azt újra.

Horváth Csaba (MSZP) azt mondta: nem érti, miért nem dönthet egy helyi népszavazás a Római-part árvízvédelméről. Hozzátette, a legjobb és legolcsóbb megoldás itt az lenne, ha az új gáthoz kevesebb mint 4 milliárd forintból kisajátítanák a part menti szabad ingatlanokat.

Szaniszló Sándor, az MSZP másik budapesti képviselője felszólította a fővárosi kerületek közterület-felügyeleteit, hogy automatikusan fizessék vissza a korábban kamerák útján, szabálytalanul kivetett közlekedési bírságokat. Az ellenzéki politikus kezdeményezte továbbá, a főváros tegye nyilvánossá, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) milyen szabálytalanságokat tárt fel a Belváros Szíve programban.

Az ülés kezdetén egy perces néma felállással adóztak a június 5-én életének 85. évében elhunyt Jókai Anna Kossuth Nagydíjas és Kossuth-díjas író, akit 2012-ben lett Budapest díszpolgára.

A korábbi települési vezető lemondása miatt új polgármestert választanak vasárnap a Zala megyei Szentmargitfalván.