videóbíró;

2017-06-20 07:52:00

Vitatott videobíró

Bár még csak kísérleti fázisban van a labdarúgó Konföderációs Kupán, máris komoly vitákat váltott ki a videobíró, melyet leshelyzetek megítélésénél négyszer alkalmaztak a szombat óta zajló oroszországi tornán.

A chilei Eduardo Vargas vasárnap Kamerun ellen kétszer is „megmozgatta” a videobírót: előbb a rendszer les miatt érvénytelenítette a találatát, majd a hajrában felülbírálta a játékvezető ítéletét, és utólag szabályosnak minősítette a játékos találatát, amellyel kialakult a 2-0-ás végeredmény.

„Idegileg nagyon megterhelő a gép ítéletére várni – mondta Juan Antonio Pizzi, a chileiek szövetségi kapitánya. - Ha megszokjuk, és kiküszöbölik a nehézségeket, akkor az eddigieknél sokkal igazságosabb körülmények között lehet lejátszani a mérkőzéseket.”

A szakvezető szerint az az egyik nagy probléma, hogy 10-15 másodperccel az akció után jelez a videobíró, a chileiek is már javában ünnepelték Vargas gólját, amikor a mérkőzés játékvezetőjéhez megérkezett az üzenet, a videóbíró ellenőrzi a találatot. Ezután újabb egy perc telt el a döntésig, amely a lassítások alapján helyesnek bizonyult, Pizzi szerint azonban mindenkinek nehéz elfogadni, hogy a várakozás alatt megtörik a játék ritmusa.

„Az a lényeg, hogy jó ítéletek születtek – vélekedett Hugo Broos, a kameruniak szövetségi kapitánya. - A többit majd megszokjuk.”

A Portugália-Mexikó (2-2) találkozón is kétszer „avatkozott játékba” a videóbíró: a 21. percben megerősítette a játékvezető ítéletét, és les miatt érvénytelenített egy találatot, a találkozó végén viszont szabályosnak minősítette Cedric Soares gólját.

„Nekem az a gondom, hogy nem tisztázott, mikor kell igénybe venni a videobíró segítségét – jelentette ki Fernando Santos, az Európa-bajnok portugálok trénere. - Nálunk kétszer is bevetették, míg a mexikóiak második góljánál nem használták, pedig ott is voltak vitatható körülmények.”

A mexikóiak Hector Moreno révén a 91. percben egyenlítettek, a portugálok szerint érvénytelenül, de elmaradt a helyzet videoelemzése.

Egyelőre nem dőlt el, hogy alkalmazzák-e a videóbírót jövő nyáron a világbajnokságon. A rendszer úgy működik, hogy a mérkőzést vezető bírók kapcsolatban vannak egy televízió előtt ülő sípmesterrel. A tévé előtt ülő bíró jelzi, ha vitatott esetet lát, amit újra meg kell nézni. Egyelőre a gólokat, tizenegyesgyanús eseteket és a kétes leshelyzeteket elemzik a videóbíró segítségével. A rendszert akkor lehet vb-n is bevezetni, ha sikerül minden hibáját kiküszöbölni és pontosan meghatározzák, milyen esetekben, milyen módon lehet alkalmazni.

Nyert a világbajnok
Győzelemmel mutatkozott be tegnap a Konföderációs Kupán a német válogatott: Joachim Löw szövetségi kapitány csapata Ausztráliánál bizonyult jobbnak 3-2-re. A mérkőzésen egy alkalommal volt szükség a videobíró segítségére: a második ausztrál találatnál a felvételek elemzése után kiderült, hogy a gólszerző Tomi Juric nem ért kézzel a labdába és nem is volt lesen, így szabályos találattal tette szorossá a mérkőzést az 58. percben, amikor 3-2-re alakította az eredményt. Bár a hajrában fölénybe kerültek az ausztrálok, nem fenyegette komoly veszély a német sikert.