Orbán Viktor;migráns;EU-csúcs;

2017-06-22 17:01:00

Orbán hazaüzent az EU-s csúcs előtt - Macront is kioktatta

Nincs egyetértés az uniós tagországok között a migránsok elosztását illetően, mivel a nyugatiak úgy akarnak megszabadulni az oktalanul beengedett migránsoktól, hogy szét akarják osztani azok között, akik megvédték magukat és nem engedték be őket a saját országunkba, mint például Magyarország - az MTI híradása szerint ezt mondta Orbán Viktor miniszterelnök Brüsszelben, magyar újságíróknak nyilatkozva. Közben délután meg is kezdődött az uniós tagországok állam- és kormányfőinek csúcstalálkozója a belga fővárosban, az ülés középpontjában a közös védelempolitika, a biztonság, a migráció és a gazdaság kérdései állnak.

A miniszterelnök a magyar újságíróknak adott interjújában jelezte: miután szerinte a migránsok elosztásának kérdésében sosem lesz egyetértés, azokon a témákon kell munkálkodni a csúcstalálkozón, amelyekben a tagországok egyetértésre juthatnak. Ilyen a közös uniós határok védelméről elfogadandó nyilatkozat, amely a migráció külső dimenzióira összpontosít, azaz arra, hogyan akadályozza meg az unió, hogy olyanok jöjjenek Európába, akiket nem szeretne itt látni - mondta miniszterelnök.

Orbán Viktor nem hagyta szó nélkül Emmanuel Macron több európai napilapban megjelent csütörtöki interjúját, a francia elnök belépője nem túl biztató - mondta, szerinte ugyanis Macron belerúgott a közép-európai országokba, és ez nem barátságos gesztus.  Ez itt nem szokás, de majd ő is kiismeri magát - tette hozzá a miniszterelnök némiképp leereszkedő, vállonveregtős hangnemben

"Elárulják Európát"
Macron nyolc európai lapban - Le Figaro, El País, Süddeutsche Zeitung, Corriere della Sera, Le Soir, Le Temps, The Guardian, Gazeta Wyborcza - megjelent csütörtöki interjúban egyebek között azt mondta: Amikor ma egyes kelet-európai politikusokat hallok, azt látom, hogy elárulják Európát. Úgy döntenek, hogy lemondanak az alapelvekről, és hátat fordítanak Európának. Ez cinikus hozzáállás ez EU-hoz, amely szerintük pénzosztására való, anélkül, hogy tiszteletben kellene tartani az értékeit.

 

Csütörtök délután tehát megkezdődött az uniós tagországok állam- és kormányfőinek csúcstalálkozója, a megnyitást követően Antonio Tajanival, az Európai Parlament elnökével egyeztetnek az uniós vezetők, akik az első munkaülésen a belső biztonsággal, a terrorizmus elleni küzdelemmel és a védelemmel foglalkoznak majd. Ezután munkavacsora következik, amelyen előbb Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia államfő ismerteti a minszki megállapodások végrehajtásának állását az ukrán válság kapcsán, majd Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke beszámol a közelmúltban tartott találkozóiról Donald Trump amerikai és Recep Tayyip Erdogan török elnökkel.

Merkel: az Unió jövője fontosabb a Brexit-tárgyalásoknál
Fontosabb az Európai Unió huszonhét bennmaradó tagállamának közös jövője az Egyesült Királysággal folytatott kiválási tárgyalásoknál, ennek kell lennie a figyelem középpontjában - jelentette ki a német kancellár a brüsszeli csúcs előtt. Olyan időszakban kerül sor erre a tanácskozásra, amikor a tagállamok mindegyikében növekszik a gazdaság - hívta fel a figyelmet Merkel, hozzátéve: Mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy az emberek érezzék a változást a munkahelyteremtés és a biztonság terén egyaránt.

A vacsora végén Theresa May brit miniszterelnök tájékoztatást ad kormánya szándékairól a Brexit folyamatával kapcsolatban. Ezt követően pedig még rövid tanácskozást folytatnak - már az Egyesült Királyság nélkül - a huszonhét bennmaradó tagállam vezetői, és a tervek szerint megállapodnak a jelenleg Londonban működő uniós ügynökségek új helyszínének kiválasztására szolgáló eljárásról.

A menedékjog és a szolidaritás európai alapértékek
A menedékjog, miként a szolidaritás is az európai alapértékek részét képezi, ami azonban nem jelenti azt, hogy ne kellene határozottan fellépni az illegális bevándorlással szemben - jelentette ki az Európai Parlament (EP) elnöke Brüsszelben csütörtökön, az európai uniós tagállamok kétnapos csúcstalálkozóján. Antonio Tajani hangsúlyozta, hogy a jelenlegi tehermegosztási rendszer megbukott, ezért késedelem nélkül határozni kell a menedékjog reformjáról, ugyanis a jelenlegi szabályok értelmében az első belépés szerinti néhány országnak kell foglalkoznia a kérelmek legnagyobb részével. Igazságtalan, hogy egyedül rájuk hagyjuk ennek felelősségét a földközi-tengeri térség ellenőrzése és a tengeri mentési műveletek mellett - fogalmazott. Reformokra van szükség a menedékkérők azon országokból történő automatikus és szolidáris újraelosztása érdekében is, amelyekben túl sok kérelmet nyújtanak be, de annak érdekében is, hogy az Európai Unió teljes területén egységesítsék a menedékjoghoz való jutás kritériumait.
Az úgynevezett "szuverenisták" receptje, a bezárkózás saját nemzeti határaik közé, káros és ellenkező hatást vált ki - hangsúlyozta az uniós biztos. A valódi biztonság azon múlik, hogy képesek legyünk együttműködni egymással, megbízni egymásban, hogy megosszuk az információt és a technológiákat, megvalósítsuk a bevált gyakorlatok cseréjét, és összehangoljuk az európai hírszerzési ügynökségek és az unión kívüli országok munkáját - szögezte le az EP elnöke

A pénteki munkaülés az Európai Központi Bankot vezető Mario Draghi beszámolójával kezdődik, majd rátérnek a kereskedelmi és a migrációval kapcsolatos kérdésekre. Szakértők szerint az ülésen az uniós vezetők hangsúlyozottan támogatásukról fogják biztosítani az éghajlatváltozás elleni küzdelmet és a szabadkereskedelmet, ami üzenetértékű lehet a protekcionista kereskedelempolitikát pártoló és a párizsi klímaegyezményt felmondó új amerikai kormányzat számára.

Az unió megerősíti a katonai együttműködést
Az Európai Unió állam- és kormányfői megállapodtak abban, hogy összehangolják és megerősítik a tagországok közötti strukturális katonai együttműködést - jelentette ki Jean-Claude Juncker a kétnapos csúcstalálkozó első napját követő sajtótájékoztatón. Az Európai Bizottság elnöke hozzátette, hogy az Európát fenyegető biztonsági kihívások miatt elkerülhetetlen egy közös európai védelmi alap létrehozása, ennek tervét még június folyamán előterjeszti.