Huszonötezer emberre jut egy nyilvános vécé Budapesten – ezzel a sokkoló adattal közölt összeállítást a hét végén a Vasárnapi Hírek. A lap munkatársai idézik az ombudsmant, aki jelentésében megállapítja: a vécéhiány miatt közegészségügyi vészhelyzet alakult ki a fővárosban. Az állampolgári jogok biztosához néhány hónapja az Utcajogász Egyesület fordult miután egy aktivista ellen eljárás indult a XI. kerületben, mert egy elhagyatott, bokros területen végezte a dolgát. Az ombudsman megállapította: „szükséges és elvárható a természetes emberi szükségletek emberhez méltó és jogszerű elvégzésére alkalmas lehetőségek garanciális biztosítása”.
Budapesten alig akad nyilvános illemhely, ha pedig – akár betegsége miatt – valaki arra kényszerül, hogy közterületen könnyítsen magán és a közterület-felügyelők vagy a rendőrök rajtakapják, azt szabálysértésért, helyszíni bírságként akár 50 ezer forintra is megbüntethetik.
A szabad vécézés nem politikai ügy – mondta A Város Mindenkié aktivistája -, aki szerint ennek ellenére nem véletlen, hogy éppen Magyarországon az utcán élő embereknek kell kell küzdeniük az ellen is, hogy ne közegészségügyi veszélyforrásként tekintsenek rájuk. De nem csak a hajléktalanok szenvednek a vécéhiánytól, abban bárki érintett lehet, s jellemző, hogy ma ugyanannyi közillemhely van Budapesten, mint volt 80 évvel ezelőtt. Ezek nagy részét a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. (FCSM) kezeli és működteti, veszteséggel, de mint közölték: „az illemhely-szolgáltatás nem közfeladat, hanem vállalkozási tevékenység keretében végezhető szolgáltatás”. Hálózatukat több tucat magánszolgáltató egészíti ki.
Mint azt lapunk megírta: Város Mindenkié csoport összeszámolta a fővárosi illemhelyeket; az FCSM üzemeltetésében 39 közvécé működik, a közérdekű adatigénylésből pedig az derült ki, hogy a kerületi önkormányzatok összesen 31 nyilvános illemhelyet tartanak fenn. Az FCSM vécéit 180 forintos térítési díj ellenében lehet igénybe venni, az önkormányzatoké változó, de vannak köztük ingyenesek is. "A XVII. kerületben például van térítési díj, de ha valaki nem tud fizetni, ingyen is bemehet. Leteszteltük, tényleg így van" - mondta lapunknak Udvarhelyi Tessza. Az AVM aktivistája hozzá tette: a bevásárlóközpontok, gyorséttermek illemhelyeit nem számolják a nyilvános kategóriába, az ilyen egységek használata ugyanis problémás a hajléktalan emberek számára.
Az AVM szerint a fővárosi kerületek közül a VII. és a VIII. kerület jár élen a nyilvános illemhelyek működtetésében (mindkettőben hét darab van), előbbiben ráadásul az összeset, utóbbiban pedig ötöt lehet ingyen használni. Viszont 9 olyan kerület is van, ahol az önkormányzat nem üzemeltet közvécét, a III., XXII. és a XXIII. kerületben pedig még az FCSM üzemeltetésében sincs nyilvános illemhely. Udvarhelyi Tessza szerint problémát jelent, hogy az önkormányzati törvény nem írja elő kötelező feladatként közvécék üzemeltetését, azok kialakítása és fenntartása az önkormányzatok önkéntes vállalása.
A Város Mindenkié és az Utcajogász petíciót indított, hogy alátámasszák az ombudsman kérését a Fővárosi Önkormányzat és a Belügyminisztérium felé. Azt követelik, hogy foglalják törvénybe a nyilvános vécék fenntartásának kötelezettségét.
A petícióhoz Facebookon - https://www.facebook.com/kozveceketbudapestre - és mail-ben - [email protected] - lehet csatlakozni.