Az Országos Roma Önkormányzat fizetésképtelen állapotban van, de az eszembe se jutott, hogy csődöt jelentsünk – nyilatkozta Balogh János, az ORÖ elnöke a Népszavának. Balogh a kormánytól vár anyagi segítséget. Ennek érdekében levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, Lázár Jánoshoz, a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez és Balog Zoltánhoz, az emberi erőforrások miniszteréhez.
Az ORÖ több képviselőjére hivatkozva a RomNet portál hírül adta: Balogh János csütörtökre azért hívta össze a képviselőket, hogy beszámoljon arról, a kilátástalan anyagi körülmények közé került országos önkormányzat csődöt jelent. A portál emlékeztetett rá, hogy a Nemzeti Választási Bizottság korábbi közlése szerint abban az esetben, ha az ORÖ feloszlatja önmagát, időközi választás kell kiírni: a költségeket azonban a szervezetnek kell állnia, amely az egymilliárd forintot is elérheti. Ha viszont csődöt jelent a szervezet, akkor egy pénzügyi gondnok felügyelete mellett tovább működik a hivatal, hogy törvényben meghatározott alapfeladatait el tudja látni.
A lapunk birtokában lévő meghívó a csődről nem ejt szót, csak annyit tartalmaz, hogy Balogh tájékoztatást kíván adni képviselőtársainak az ORÖ jelenlegi helyzetéről. Makai István, a Roma Polgári Tömörülés elnöke kérdésünkre elmondta: az ORÖ-nek régóta súlyosa adósságai vannak, ez nem újdonság. A közgyűlés májusban is úgy fogadta el a zárszámadást, hogy tudta, majdnem egymilliárdos tartozást kell visszafizetni. A tartozás amúgy még tetemesebb lenne, ha a kormány visszakövetelné azt az 1,3 milliárd forintot, amit a Farkas Flóriánhoz kötődő botrányos Híd a munka világába foglalkoztatási program emésztett fel.
Valóban üres a kassza, de az nem megoldás, ha csődöt jelentünk – hangsúlyozta Balogh János. A tartozásról tartozásra bukdácsoló ORÖ-nek a bírósági döntés szerint sürgősen 75 millió forintot kell fizetnie az Albacompnak – indokolta az elnök, miért hívta össze a roma képviselőket. Minárovits János, az Albacomp stratégiai igazgatója korábban a Népszabadságnak elmondta, cégétől a roma önkormányzat 4500 táblagépet rendelt hátrányos helyzetű diákok számára. Jogviták után az a megállapodás született, hogy az ORÖ három részletben fizeti ki a tableteket. Csakhogy az Albacomp nem kapta meg a pénzt, ezért tavaly tavasszal úgy döntött, felszámolási eljárást kezdeményez. Az ügy egészen mostanáig húzódott, a fizetést nem lehet tovább halogatni – állapította meg Balogh, hozzátéve, hogy amikor az ORÖ megállapodást kötött az Albacomppal, még nem ő volt a testület elnöke.
Balogh János szeretné megbeszélni képviselőtársaival, hogy milyen lépéseket tegyenek. Az elnök szerint világosan látszik, hogy kormányzati segítség nélkül az ORÖ nem képes talpra állni. Kedden ezért írt levelet a miniszterelnöknek és a kormány két miniszterének. A milliárdhoz közelítő tartozás egy részének konszolidálása, illetve elengedése szerinte nélkülözhetetlen ahhoz, hogy az országos önkormányzat tovább működjön.