holokauszt;diktatúra;Horthy Miklós;Sztálin;Paul Shapiro;

„Amit Orbán Viktor tett, az nem volt más, mint egy újabb kísérlet a történelmi tények meghamisítására” – állítja a történész.

- "A tömeggyilkosságot semmi sem ellensúlyozza"

Paul Shapiro, a washingtoni Holokauszt Múzeum Nemzetközi Kapcsolatok Hivatalának Igazgatója nemrég hivatalos látogatást tett Budapesten. Éppen akkor, amikor Orbán Viktor miniszterelnök kifejtette legújabb véleményét Horthy Miklósról.

- Orbán Viktor kijelentette: szerint Horthy Miklós „kivételes államférfi volt”. Mi a véleménye a magyar külügyminiszter idevágó magyarázatáról? A mai helyzetben lehet részben pozitív, részben negatív időszakokra osztani Horthy megítélését?

- A mi álláspontunk szerint nem lehetséges Horthy tevékenységét államférfiként külön, évenkénti szakaszokra felosztani és ennek megfelelően értékelni. Horthy Magyarországot Adolf Hitler szövetségesévé tette. A magyar hadsereget pusztulásba küldte a keleti frontra. Hogyan lehet mindezt pozitívnak értékelni? Nem lehet a történelmi tényeket egymásról leválasztani, a teljes képet kell nézni. Amit Orbán Viktor miniszterelnök tett, az nem volt más, mint egy újabb kísérlet a történelmi tények meghamisítására.

- Állásfoglalásuk is Horthy rehabilitálására tett kísérletnek nevezte a miniszterelnök kijelentését. Horthy tetteinek pozitív és „kiemelkedően negatív” megkülönböztetése is a rehabilitációra irányuló szándék?

- Orbán miniszterelnök nem tett különbséget Horthy pozitív és negatív tettei között, mindössze nagy államférfinak mondta Horthy-t. Pedig ezek után még az is kijelenthető, hogy Horthy akcióinak, különösen a Hitlerrel való szövetség megkötésének volt az eredménye, vagyis a következménye a 45 éven át tartó szovjet megszállás. Ennek a rossz stratégiai lépésnek, ennek az ostoba politikának a magyar lakosság egésze szenvedte kárát.

- Sztálin nem akarta Horthyt háborús bűnösnek nyilvánítani. Noha erről olvasható számos történészi vélemény, ön szerint miért nem ítéltette el Sztálin Horthyt?

- Sztálin nem azt mondta, hogy Horthy nem volt bűnös. Csupán nem ragaszkodott ahhoz, hogy bíróság elé állítsák őt. Sztálin cinikus számítása szerint Horthy elítélése veszélybe sodorta volna azt a törekvését, hogy Magyarországot kommunista rezsimmé tegye. Akkor, abban a történelmi szituációban – Sztálin szerint - ez állt a Szovjetunió politikai érdekében.

- Történelmi szempontból dicséret illetheti Horthyt azért mert gróf Bethlen Istvánt és Klebelsberg Kunót kinevezte? És akkor minek tartjuk például Imrédy Bála vagy Sztójay Döme kormányfővé való kinevezését?

- Ismétlem: Horthy egész tevékenységét kell megítélni. Ha ezt tesszük, akkor a negatívumok emelkednek ki, azok kerülnek előtérbe. A tömeggyilkosságot semmi sem ellensúlyozhatja. Nyugodtan nevezhető történelemhamisításnak az, amikor a magyar miniszterelnök Horthyról pozitív álláspontját fejti ki, ugyanakkor nem tesz említést arról - márpedig Orbán egy szóval sem említette -, hogy Horthy tömeggyilkos volt. Orbán nem mondta, hogy Horthy szövetséget kötött Hitlerrel, és azt sem mondta, hogy a magyar állampolgárokat törvények meghozatalának sorozatával diszkriminálta.

- Talán a miniszterelnök így próbálta meg tesztelni egy Horthy-szobor felállítását?

- Budapesti látogatásom idején a magyar kormány tagjaival, a Miniszterelnökség illetékeseivel folytatott megbeszéléseimen, magyar részről éppen ezzel kapcsolatosan kizárólag Orbán Viktornak azt a korábbi kijelentését ismételték meg, amely szerint teljességgel kizárt, hogy nyilvános területen szobrot emeljenek bárkinek, aki részt vett a háború alatt az akkori bűnös rendszerben. „Horthy-nak nem lesz szobra és Hóman Bálintnak sem lesz nyilvános köztéri emlékműve” - a kormányzati képviselők többször is megismételték ezt.

- Hóman Bálintnak ugyan létezik már egy emléktáblája, amit saját szememmel láttam tavaly ősszel, éppen a Pannonhalmi Főapátságot körülvevő várszerű kőfal mellvédjén elhelyezve. Sőt – korábban – „Hóman-sétánynak” nevezték el a Főapátságnak ezt a részét, noha az emléktáblán „csupán” történészként említik meg magát Hómant…

- Igen, valóban ez egy jó példa arra, hogy az igazságot nem vallják be, csak annak egy részét. Hóman olyan történész volt, aki aktívan részt vett a magyar antiszemita törvények meghozatalában, a második világháború alatt pedig a Horthy- és a Szálasi-rezsimeknek is egyaránt a bűnrészese volt.

- Ezek miatt úgy tűnik, hogy a Páva utcában a napokban ön által megnyitott kiállítás igencsak időszerű ma Magyarországon...

- „A náci propaganda hatalma” című kiállítást, amit Washingtonban legutóbb a mi holokauszt múzeumunk rendezett meg, Magyarországon is kifejezetten aktuális témának tartom. Többek között azért, mert - mint már mondtam - a magyar kormány jelenleg hamis információkat terjeszt Horthyról és a Horthy-rendszerről. A kiállítást az ENSZ döntése alapján és támogatásával hoztuk el először Franciaországba, majd Németországba és most Magyarországra. A tárlat ezután tovább utazik majd, többek között az Európai Unió Bizottságának székhelyére.

Elhisszük?
A Páva utcai Holokauszt Emlékmúzeumban „A názi propaganda hatalma” című időszaki kiállításon olvasható a következő idézet: „Ha egy hazugságot elég sokáig, elég hangosan és elég gyakran ismételsz, az emberek el fogják hinni.” – Joseph Goebbels.



A Momentum Mozgalom hétfő este megosztotta a Magyar Elektronikus Könyvtár oldalán keresztül Orwelltől az 1984-et - vette észre a 24.hu.