Helsinki Bizottság;pénzdíj;Gulbenkian Díj;

2017-07-20 21:30:00

Civil példamutatás a hatalom túlkapása ellen - Díj a Helsinki Bizottságnak

A Magyar Helsinki Bizottság – Jane McAdam ausztrál jogász kutatóval megosztva – nyerte idén az egyik legrangosabb emberi jogi elismerését, a Gulbenkian-díjat. 

A zsűri kiemelte, hogy a menedékkérőknek és hontalanoknak ingyenes jogi segítséget nyújtó szervezet példát mutat a hatalom túlkapásaival szembeni civil ellenállásra, s hatékonyan képviseli a hatósági, rendőri erőszak áldozatait. A díjjal 50 ezer  eurós pénzjutalom jár: ez az összeg mintegy kétszerese annak 7,2 milliónak, amely fölött – „közvetett vagy közvetlen külföldi támogatás” esetén – eleget kellene tenni civilekre rákényszerített regisztrációs kötelezettségnek. A Helsinki Bizottság úgy nyilatkozott: erre továbbra sem hajlandó. 

Nagyon büszkék és boldogok vagyunk: a világ egyik legjelentősebb magánalapítású emberi jogi díját idén a Magyar Helsinki Bizottság kapja! Nagyon fontos elismerés ez számunkra és sok erőt ad a munkánk folytatásához. A Fundação Calouste Gulbenkian által odaítélt Gulbenkian-díj zsűrije „egyedinek és példamutatónak” nevezte a Magyar Helsinki Bizottságot, kiemelték, hogy a menedékkérőknek és hontalanoknak ingyenes jogi segítséget nyújtó szervezet a hatalom túlkapásaival szembeni civil ellenállásra mutat példát - írja közleményében a szervezet.  

A Gulbenkian-díjat évente adják át példamutató külföldi és portugál szervezeteknek és személyeknek. Az alapító, Calouste Gulbenkian (1869–1955) örmény-portugál üzletember élete során a világ egyik legbőkezűbb mecénásának számított. Alapítványai halála után is számos kiemelkedő művészeti, tudományos, oktatási, környezetvédelmi és társadalmi kezdeményezést támogatnak.