testőrség;fegyverkezés;katonanemzet;

- Katonanemzet, Miskahuszárral

Fel leszünk rendesen fegyverkezve, arra nem lehet panasz. Na nem a honvédség, hanem a különböző magánhadseregek, de ez szép magyar hagyomány, így volt már Csák Máté korában is. Régebben a katonásdi olcsóbb lehetett kicsit, a kuruc időkben Csinom Palkónak mindössze egy darab karabélya, egy szép selymes lódingja és dali pár, azaz kettő darab pisztolya volt leltár szerint. Igaz, ugyanennyit birtokolt Csinom Jankó is, de mondd már, akkor két darab karabély, az se verhette tönkre a költségvetést. (A lóding finanszírozásába nem mennék bele, kicsit bizonytalan vagyok a mibenlétét illetően, de kizárt, hogy a közbeszerzési értékhatárt elérte volna.)

Most nem ússzuk meg ilyen olcsón. A miniszterelnök kedvenc TEK-jén kívül van már külön gárdája a az országgyűlés elnökének, a köztársasági elnöknek, a Nemzeti Bank elnökének, most az adóhivatal szerez be egész arzenált, és akkor még nem beszéltünk a Fradi Securityról és egyéb kopaszhadtestekről. Csak maga a NAV egy évre több, mint 600 ezer töltényt készül vásárolni pisztolyba és gépkarabélyba (lóding, úgy látom, most nem kell), enyhébb esetekre 1000 vaktöltényt és 3200 sörétes lövedéket. A legnagyobb adósok szégyenlistáján állítólag ott van a Nemzeti Vagyonügynökség vezetőjének magánvállalkozása is, kíváncsi vagyok, megússza-e vaktölténnyel, vagy igazságosan fenékbe lövik a sörétes puskával. Kissé lemaradva követi az adóhatóságot Matolcsy magánhadserege, ők csak 200 ezer lőszert vettek. Igazán telne többre is: az MNB 100 fős biztonsági cégének működtetése 1 milliárd 644 millióba van. Mármint nekünk. De megéri, mert számos feladatot róttak rá: szerepel a felsorolásban pl. a „liftből való kimentés” is. Gondolom, ha kell, simán szétlövik a liftajtót.

Nemrégiben Kósa Lajosnak adott alkalmat számos vidám magánszámra az Országgyűlési Őrség kistafírozása elektromos sokkolókkal, pisztolyokkal, mesterlövő puskákkal, kézi gránátvetőkkel és elfogó hálókkal. Kósa szerint a drónok miatt volt feltétlen szükség a gránátvetőből kilőhető elfogó hálókra, mert a sólymok – amelyekkel először próbálkoztak - a drónok helyett a denevéreket és a galambokat vadászták le. Csöppet nem csodálkozom. A mi parlamentünk némely képviselőé mellett a sólymok IQ-ját is képes csökkenteni.

Orbán után Kövéré volt az első magánhadsereg. A rossznyelvek szerint nem volt ínyére, hogy az őrzésére rendelt TEK minden lépéséről informálhatná a miniszterelnököt. Pláne, hogy a TEK-et Orbán személyes bizalmasa, volt testőre irányítja. Így volt ezzel Áder is: köszönte szépen, de nem kért a TEK védelméből. Ő is külön államfői őrséget szeretett volna, de meg kellett elégednie azzal, hogy a Készenléti Rendőrségből kerül ki a testőrsége. Tartok tőle, így nem jut neki egy árva elfogó háló sem, pedig milyen jól elkaphatták volna vele Gulyásék festékes dobozát, röptében a palota felé. Esetleg a parlamentnél kiselejtezett sólymokat át lehetne ide csoportosítani.

Az Országgyűlési Őrségben már négy és félszázan szolgálnak, eredetileg 2,6 milliárdos költségvetéséhez hozzácsaptak még 850 milliócskát. Vettek belőle bilincseket is, darabját 27 ezerért, ami épp csak duplája az interneten kaphatóknak. A bilincs olyan lehet, mint a Fidesz szerint a karácsonyi bejgliben a dió: annak idején megmondták a tűzijáték költségeit firtatóknak, hogy ünneprontás az áráról faggatózni. (A bilincsen és a dión kívül még az ugrótoronnyal vagyunk így.) De ki sajnálná a pénzt, amikor a parlamentben valóságos fenevadként garázdálkodik a 40 kilós Szabó Timea vagy Kunhalmi Ágnes, szegény házelnök nem győzi büntetni őket.

Régi katonanemzet vagyunk, nem lehetünk meg fegyver nélkül. Végre lesz ennek méltó jelképe is. Pákozd mellett rövidesen elkészül a 12 és fél méter magas „Miskahuszár”, a világ legnagyobb ólomkatonája. Egyik kezében zászló, másik kezében kard (pedig egy elfogó háló is jól mutatna), leleményes tervezői szerint „jelezve, hogy készen áll bármikor a harcra, hazája védelmére”. Azt írják, éjszaka világítani fog, hogy az autópályáról is látni lehessen. A róla készült honlapon forog és zenél is, de remélem, ezt azért élőben nem teszi, én már így is frászt kapnék autósként éjszaka egy négy emelet magasságú, világító ólomhuszár váratlan látványától. Azt azért hiányolom, hogy nem mond közben Wass Albert verseket, mint az író egri mellszobra, amíg el nem romlott.

Katonanemzet ide vagy oda, felmerül a kérdés: minek ez a rengeteg fegyver? A menekültektől kerítés véd, Brüsszelt már megállítottuk. Két magyarázat lehetséges. Vagy a kormány beleélte magát a saját blöffjébe a „forró őszről” (ha egy kis önpuccsal is kacérkodna, ahhoz mind a két oldalt neki kellene kicsit felfegyvereznie, hogy hihető legyen a dolog). Vagy ebben-abban sáros kliensei önbizalmát erősíti: ne féljetek, van itt erő, nem bukunk meg, nem buktok le. A visegrádi négyek közös hadgyakorlatán a katonák máris azt a képzeletbeli feladatot kapták: mentsenek ki egy korrupt elöljárót a felháborodott lakosok közül. Komoly összegbe fogadnék, hogy az érdekes gyakorlatot magyar részről találták ki.