VIZES VB 2017;Levelezés;úszás;férfi gyorsváltó;vizes vb;FINA;Kapás Boglárka;Késely Ajna;

2017-07-23 23:40:00

Új hősök születtek - Fotók

Bronzérmet szerzett a férfi 4x100-as gyorsváltó, míg Kapás Boglárka az ötödik, Késely Ajna pedig a hatodik helyen végzett vasárnap 400 méter gyorson. A képre kattintva galéria nyílik! Fotók: Molnár Ádám.

Hosszú várakozás után ma már élesben ugrottak medencébe a magyar úszók, akik alaposan kitettek magukért. Hosszú Katinka a délelőtt folyamán megmutatta, hogy bombaformában van, az igazi izgalmak viszont délutánra maradtak.

A férfiak 400 méteres gyors döntőjében a háromszoros olimpiai bajnok, világbajnoki címvédő Szun Jang kiemelkedett a mezőnyből, a táv fele után már csak az órával versenyzett. A kínai mögött az ausztrál Mack Horton zárt másodikként, míg a harmadik az olasz Gabriele Detti lett. Kalmár Ákos a 22. helyen végzett.

A folytatásban Szilágyi Liliána és Cseh László sem jutott fináléba elődöntőjéből. Szilágyi 100 méter pillangón 57.75 másodperces idejével - amely 21 századdal marad el országos csúcsától - a kilencedik helyen zárt. "Nagyon jó, hogy itt tudtam egy elődöntőt úszni, ez jól jön a 200 méter előtt. A magyar közönség fantasztikus volt, teljesen kirázott a hideg" - mondta önfeledten Szilágyi Liliána, arra biztatva a szurkolókat, hogy ne hagyják abba a buzdítást.

Cseh a pillangó sprintszámában, 50 méteren, melyen két éve Kazanyban bronzérmet szerzett, 23.51 másodperccel futamában - rossz rajttal - ötödik lett, ez pedig összesítésben a 11. helyre volt elég. "Ez most valahogy nem állt össze, de úgy érzem, az úszásom gyorsasága megvan ahhoz, hogy ez jó legyen 100-on és 200-on" - értékelt a 31 éves, kétszeres világbajnok.

Ezt követően Kapás Boglárkára és Késely Ajnára szegeződtek a tekintetek 400 méter gyorson. Kapás 4:04.77 perces eredménnyel csapott célba, míg Késely alaposan megjavítva 4:06.42-es eddigi egyéni legjobbját 4:05.75-ös idővel ért célba.

"Nem mondom, hogy teljesen elégedett vagyok, mivel a legjobbammal ez egy sima bronzérem lett volna, ugyanakkor nagyon élveztem az úszást - értékelt Kapás. - A reggeli után igazából csak arra tudtam gondolni, hogy legyünk túl ezen a 400 méteren, de nagyon várom már az 1500 métert" - tette hozzá az olimpiai bronzérmes úszó.

"Nagyon örülök ennek az időnek, így, akárcsak az ifjúsági Európa-bajnokság, ez a verseny is fantasztikusan kezdődött. Nagyon köszönöm a családomnak és az edzőimnek, akik minden nap velem küzdöttek, és tudják, hogy a céljaim után úszom" - nyilatkozta a 15 éves Késely. A számot az amerikaiak szupersztárja, Katie Ledecky nyerte, ezzel az első női úszó lett, aki ebben a számban egymást követő három világbajnokságon nem talált legyőzőre.

A női 200 méteres vegyes úszás elődöntőjében Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna volt érdekelt. Az Iron Lady a legjobb idővel nyerte meg az elődöntőt, Jakabos összesítésben a 12. helyen végzett.

"Hihetetlen érzés itt úszni, mindenki megpróbálta elképzelni, milyen lesz, de ez mindent felülmúlt. Nekem még nehezen is ment a koncentráció emiatt, a magyar közönség felülmúlhatatlan" - mondta Hosszú Katinka, aki arra a kérdésre, hogy mennyire úszta ki magát, csak annyit mondott, "ez csak elődöntő volt."

A nap csattanóját a Kozma Dominik, Németh Nándor, Holoda Péter és Bohus Richárd összeállítású férfi 4x100 méteres gyorsváltó produkálta, amely országos csúccsal jutott a döntőbe, ahol nem kis meglepetésre harmadikként végzett Egyesült Államok és Brazília mögött. A kvartettben Kozma Dominik első emberként 48.26-ra javította a délelőtt felállított 48.61 másodperces országos csúcsát, míg a négyes is új nemzeti rekordot ért el 3:11.99 perccel, s egyben megszerezte Magyarország első medálját a 17. vizes vb-n. Az éremátadón pedig 10 ezer néző torkából zúgott a szép volt fiúk!