Washington;Vlagyimir Putyin;Donald Trump;

2017-08-01 08:03:00

Globális lehűlés

Hétszázötvenöt amerikai külügyi alkalmazottnak kell távoznia Oroszországból, válaszul az amerikai törvényhozás újabb szankcióira. Vagyis Washingtonnak 455 főre kell csökkentenie az amerikai külképviseletek dolgozóinak létszámát, ugyanannyira, ahány orosz külügyér jelenleg az Államokban dolgozhat. Akár jogosnak is mondható Putyin intézkedése, hiszen semmivel sem szigorított jobban, mint tették azt az amerikaiak. Putyin ugyanakkor azt is jelezte, Oroszország képes lenne az amerikaiak számára érzékeny területeken is korlátozni az együttműködést, de ő ezt a jelenlegi helyzetben nem tartja célszerűnek.

Minket, kívülállókat nem érdekel különösebben, hány amerikai diplomata dolgozik Washingtonban és fordítva, az viszont már sokkal jobban izgat, meddig megy el a két nagy viszálya. Ami pedig körvonalazódik, az egyáltalán nem reménykeltő.

Eddig „Putyin-korszakot” életünk, ami nem volt jó. De mindez egy Trump-korszakkal egybefolyva, riasztó perspektívát ígér. Ugyan még emlékszünk arra, hogy miniszterelnökünk a választás eredményét úgy kommentálta, hogy egy új korszak küszöbét léptük át, de a Brexit volt a kopogtatás, az amerikai választás eredménye pedig már a belépés. A valóság győzött, ő pedig abban bízik, jobb hely lesz a világ Trumppal.

De nem. Trumppal a világ egyre kiszámíthatatlanabb és kiszolgáltatottabb lett. Az amerikai kongresszus abbéli igyekezetében, hogy az elnököt eltántorítsa Putyin-politikájától, olyan szankciókat fogadott el, amelyek legszorosabb szövetségesét, az Európai Uniót is sújtják. Trump eddigi kétoldalú washingtoni tárgyalásai és a közel-keleti vizitje is lényegében egy-egy óriási fegyverüzletet is jelentett, Szíriával kapcsolatos álláspontját szinte havonta változtatja, az Oroszországgal határos államokba pedig egyre több Patriot rakétát adat el.

Jobb lett a világ? A Kremlben egy sarokba szorított medve vicsorog, a Fehér Ház porcelánbolthoz hasonlít, amelyben épp egy elefánt ugrabugrál. Ez a tomboló kánikulában is globális lehűlést sugall. Ugyanolyan szeszélyest és kiszámíthatatlant, mint a globális felmelegedés okozta időjárási szélsőségek.