MFB;energetikai korszerűsítés;lakossági hitel;állami energiahitel;ingyenhitel;

2017-08-03 07:20:00

Teljes kudarc az állami energiahitel

Lanyha az érdeklődés a lakásszövetkezetek, társasházak számára is meghirdetett lakossági, energiahatékonysági ingyenhitel iránt, ami kamat nélkül is "drága".

A jelek szerint a lakásszövetkezeteket-társasházakat nem igazán hozza lázba a Lázár János által beharangozott lakossági, energiahatékonysági ingyenhitel. Aki vissza nem térítendő támogatás helyett egyáltalán hajlandó adósságba verni magát, eddig is megtehette, csak jóval kedvezőbb feltételekkel. Farkas Tamás, a Lakásszövetkezetek és Társasházak Országos Szövetsége (LOSZ) elnöke senkit se ismer, aki már ténylegesen felvette volna az állami Magyar Fejlesztési Bank (MFB) által terjesztett, nulla százalékos kamatozású energiahatékonysági hitelt. A szervezet ugyan nem vesz részt a közvetítésben, tevékenysége folytán viszont foglalkozik ilyen típusú kérdésekkel. Egy békéscsabai lakásszövetkezetről hallott, ahol egyelőre vizsgálják a hitelfelvételi lehetőségeket.

Lázár János kancelláriaminiszter két éve jelentette be, hogy az Európai Unió által a lakosság számára biztosított, energiahatékonysági célú, közel százmilliárdos, vissza nem térítendő forrást a kabinet döntése nyomán inkább állami épületek felújítására költik. Meglátása szerint ugyanis megtérülő beruházásokra a lakosságnak nem jár „ingyenpénz”. Ezután – némileg félreérthetően - több alkalommal arról nyilatkoztak, hogy a lakosság számára több mint százmilliárdos energiafelújítási támogatást biztosítanak. Ám, mint kiderült, ez alatt csupán egy visszafizetendő, nulla százalékos kamatozású hitelt értenek. Az állami MFB ez év áprilisában hirdette meg a 115 milliárdos keretet, amiből magánlakásokra legfeljebb 10 millió, társasházi-lakásszövetkezeti lakásra pedig legfeljebb 7 millió forint vehető fel. Milassin Levente szóvivő akkor még lapunknak úgy nyilatkozott, a tapasztalatokat idővel értékelik.

Farkas Tamás szerint a visszafogottnak tetsző érdeklődés magyarázata egyszerű: a kamatmentes hitelfelvétel lehetősége eddig is a társasházak-lakásszövetkezetek rendelkezésére állt. A számukra 2000 óta nyitva álló, 75 százalékos kamattámogatású hitel a szintén elérhető lakástakarékpénztári megtakarítással kombinálva ugyanis öt év alatt nulla százalékossá válik. Ráadásul itt a feltételek jóval egyszerűbbek, kényelmesebbek, nincs szükség az MFB által megkövetelt – szavai szerint – tengernyi feltétel teljesítésére. Az érdekképviseleti elnök szerint a felújítások iránti érdeklődést egyértelműen a vissza nem térítendő támogatások támasztanák fel.

Szalai Gabriella, az ügyben többször véleményt nyilvánító Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) Nonprofit Kft. ügyvezetője megkeresésünkre most annak megjegyzésére szorítkozott, hogy nagyon várják már a kiírás sikerességét illető híreket. A MEHI korábbi elemzése szerint a jelzálog-, illetve óvadéki feltételek megismerése elriasztja a társasházi és lakásszövetkezeti érdeklődőket. E kör ugyanis nem tudja teljesíteni a biztosítékokat. Az intézet szakmai álláspontja szerint se helyes, hogy a kormány meg akarja szüntetni az uniós forrású vissza nem térítendő lakossági energiahatékonysági támogatásokat. Ezen túlmenően hiányolják a különböző támogatási lehetőségek összehangolását is.

Az elmúlt hónapok során több alkalommal is érdeklődtünk az MFB-nél a hitelprogram sikerességét illetően, ám lapunkat válaszra se méltatták. Bernáth Tamás, az MFB vezérigazgatója a Gránit Bank MFB Pont ünnepélyes megnyitóján az MTI-nek hétfőn annyit mondott: a lakosság körében az energiahatékonysági pályázatok kiemelten népszerűek.

A vállalkozásoknak se kell az ingyenhitel
A gyér érdeklődés miatt július 20-án felfüggesztették a nem a lakosságnak szánt két uniós forrású, megújulóenergiás, a vissza nem térítendő és a visszatérítendő forrásokat kombináló támogatási programot is - közölte nemrég a Világgazdaság.
A rendelkezésre álló közel százmilliárd forintos kerethez képest ennek csak mintegy tizedére érkezett igény. A lapnak nyilatkozó Miniszterelnökség szerint most az igények ösztönzése érdekében a feltételek módosításán dolgoznak.