Orbán-kormány;államadósság;Eximbank;

2017-08-14 08:12:00

Lebukott a „házibank”

Évek óta nemcsak sejtjük, hanem tudjuk is: az Orbán-kormány hazudik amikor a GDP-arányos államadósságunk mértékéről kell számot adnia Brüsszelnek. Kihasználják azt, hogy mindössze egyetlen napon, december 31-én kell csökkenést kimutatniuk a megelőző esztendő utolsó napjához képest. Trükkök tucatjait vetették be: a Fideszhez hűséges hazai gyökerű multik vezetőivel néhány év végi, év eleji napra államkötvényeket vásároltattak fel, kölcsönnek álcázva az ügyeletet. Az sem ment ritkaságszámba, hogy november körül felfüggesztették az államkötvény-kibocsátást, átütemezték az év végi állami kifizetéseket a következő esztendőre, és a trükkök sora még folytatható. Az kétségtelen tény, hogy az utolsó két esztendőben nem éltek ezzel az önbecsapó, kétes módszerrel, de a lehetőség mégis adott volt.

Most kiderült, hogy a "kreatív könyvelés" valószínű hiábavaló lehet. Feleslegesen dolgozhattak éjszakákon át a pénzügyi kormányzat tisztviselői az év végi hajrában az európai statisztikai hivatal átverésén, ez bizony pirruszi győzelemnek bizonyulhat, az uniós szakbizottság ugyanis most rákoppintott a magyar kormány körmére. Az Orbán-kormány éppen a brüsszeli elszámolási rend bonyolultságát kihasználva halászott évek hosszú során át a zavarosban. Az olvasót megkíméljük a szakmai részletek taglalásától, a dolog lényege, hogy a kormány működtet egy olyan, 100 százalékos tulajdonában lévő pénzintézetet, az Eximbankot, amelynek célja, hogy "gazdaságpolitikai ösztönző eszközként támogassa a hazai exportáló vállalkozásokat, segítve a munkahelyek megőrzését, a foglalkoztatás növekedését és a magyar exportkapacitások bővülését." Még a sorok között rafinált módon olvasni tudók sem lelnek fel azonban utalást arra, hogy az Exim a miniszterelnök legszűkebb érdekköre házipénztárának volna tekinthető. Ha Andy Vajna TV2-t vesz, Mészáros Lőrinccel szállodát vásároltatnak fel, vagy Garancsi István a Kopaszi-gát mellé álmodik meg felhőkarcolót, akkor miért is fordulna a kereskedelmi bankokhoz? Az Exim ennél olcsóbb, az elkerülhetetlen veszteségeket (exporttevékenységnél ez nem ritka!) pedig az állami költségvetés megtéríti. Brüsszel most rájött: ez burkoltan megnöveli az államháztartás hiányát.

Csaknem 600 milliárd forint elszámolása a tét, ennyivel magasabb lehet az Orbánék által bevallottnál a félre könyvelt államadósság. A kormány azonban konok, s akár az Európai Bíróságig is hajlandó elmenni (állítólagos) igaza védelmében.

Látszólag statisztikusok vitájáról van szó. Brüsszel - korántsem az ellene folyó céltalan kampány ellenlépéseként - megelégelte azt, hogy a magyar Exim részben az államilag ösztönzött korrupció eszközévé vált, ahol költségvetési pénzeket osztogatnak baráti célokra. A külkereskedelmi cégek ösztönzésének farvizén a "kisvállalkozásoknak" álcázott hazai TOP 100-as gazdagokat támogatják. Az adófizetők pénzéből, a statisztika tisztaságát, az államadósság mértékét is veszélyeztetve. A maastricht-i kritériumok elvárásáról nem is beszélve.