Továbbra sem történt meg a Heves megyei Selypi medencében, Lőrinci és Zagyvaszántó települések határában található eternitgyár területének teljes rekultivációja, hiába különített el erre 2014 végén 1,3 milliárd forintot a kormány. Lapunk helyiektől úgy értesült, az azbeszttel szennyezett gyárterületre az ott található mintegy 25 tonnányi mérgező sitt tavalyelőtti elszállítása óta senki rá se nézett, az utómunkálatok, vagyis a még álló épületrészek szakszerű bontása, a korábban tervbe vett talajcsere elmaradt.
Mindezt Víg Zoltán, Lőrinci polgármestere is megerősítette lapunknak. - Az önkormányzat még nem kapott tájékoztatást arról, hogy teljesen azbesztmentes lenne a terület. Levelet írtunk a kormányhivatalnak nem sokkal a törmelékek elszállítása után, választ azóta sem kaptunk. Nem tudom, hogy ez a munkálatok végét jelenti-e. Nagyon remélem, hogy nem - fogalmazott a településvezető.
Márpedig a Heves Megyei Kormányhivatal lapunknak küldött válaszából úgy tűnik, ők ennyivel le is zárták az azbesztmentesítést. ,,A munkálatok befejezését követően megállapításra került, hogy a terület (beleértve a megmaradt épületeket, kerítés részeit, iparvágányt) azbesztmentes. Az azbeszttartalmú építési anyagok elszállítása szigorú biztonsági előírások mellett történt" - írták. Arra a kérdésünkre, pontosan milyen vizsgálati eredmények alapján állapították meg, hogy a területen nincs azbeszt, nem kaptunk tájékoztatást.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a gyárban évtizedeken keresztül, egészen a 2004-es leállításig folyt az azbesztfeldolgozás, az ügyben indult egyik bírósági eljárás során bebizonyosodott, hogy a mérgező, gyógyíthatatlan mellhártyadaganatot okozó anyag több útvonalon keresztül is kijutott a lakókörnyezetbe. A gyárterület 2011-ben a Selyp Invest Kft. tulajdonába került, a cég 2013-ban kezdte meg az ott található épületek bontását - lényegében minden biztonsági előírást figyelmen kívül hagyva. Egy korábbi egészségügyi felmérés során fény derült arra is, hogy a környéken élők körében kiemelkedően magas a daganatos megbetegedések száma, a gyárépületek bontásakor pedig újból nagy mennyiségű azbesztes cementpor került a levegőbe, a környező lakóépületek kertjeibe.
Miután 2014 elején több sajtóorgánum is beszámolt a helyzetről, lassan bár, de a kormány kénytelen volt intézkedni. A sitt elszállítását az osztrák Saubermacher Kft. vállalta, a hulladékot a Lőrincitől mintegy húsz kilométerre található galgamácsai - az osztrák cég tulajdonában lévő - veszélyes hulladék lerakóba vitték. A sitt elszállítása 2015 szeptemberében fejeződött be. Ekkor még mindenki abban reménykedett, hogy lesznek utómunkálatok; a gyár működésekor előfordult, hogy nyers azbesztet tároltak az udvaron, a 2013-as bontás után az azbesztes hulladék is két évig fedetlenül állt a területen esőben, szélben, így legalább a talaj felső szintjének cseréje elkerülhetetlennek tűnt.
A kormányhivatal ugyanakkor kitart amellett, hogy a terület rendezése a felszín megtisztításával, a törmelékek elszállításával megtörtént. Újbóli megkeresésünkre tájékoztatásukhoz annyit tettek hozzá, a terület több pontján végzett mintavételek és hatósági helyszíni ellenőrzés alapján állapították meg, hogy ott azbesztes hulladék nem maradt.