Oroszország;Moszkva;Szíria;légierő;haditechnika;polgárháború;Bassár el-Aszad;Jurij Boriszov;

2017-08-30 07:32:00

Minden újdonság megjárta Szíriát

Moszkvában nem rejtik véka alá, hogy a háború egyben az orosz fegyverek tesztelésének színtere. Van, aki a maradásukért, van, aki a távozásukért imádkozik.

Világszerte sokakat meglep, hogy milyen nyíltan beszélnek manapság Oroszországban arról, hány fegyvert vetnek be Szíriában Bassár el-Aszad elnök támogatására. Moszkvában ezen már senki nem csodálkozik. A média ontja a híreket az orosz fegyverek napi sikereiről, ennek is köszönhető, hogy a hadsereg iránti tisztelet az egekben jár.

Legutóbb Jurij Boriszov orosz védelmi miniszterhelyettes lépett a nyilvánosság elé a kubinkai „Armija 2017” haditechnikai fórumon, ahol bejelentette: Oroszország több mint 600 féle fegyvert és hadfelszerelést próbált ki Szíriában. „Gyakorlatilag minden új típus, minden újdonság megjárta a szíriai konfliktust, hogy lehetőségünk legyen megnézni, milyenek a reális tulajdonságaik, hogyan viselkedik a fegyverzet.”

Kipróbáltak egy új típusú titkosított hírközlő rendszert is, amelyről Halip Arszpanov tábornok számolt be a fórum kerekasztal beszélgetésén. Ennek különösen azért nagy a jelentősége, mert a szíriai hírközlés nagy veszteségeket könyvelhetett el az utóbbi időben. Az oroszok olyan mobil állomásokat is üzembe helyeztek, amelyek szputnyikok segítségével teremtik meg a kapcsolatot.

Azt már 2015 óta tudjuk, hogy Szíriában bevetették a nukleáris fegyver után a legpusztítóbbat, a termobarikus fegyvert, „a nehéz lángszórót”, amely 3000 fokos tűzben teljes háztömböket képes porrá égetni. A nyugati szakértőkre a meglepetés erejével hatott az is, hogy a Kaszpi-tengerről olyan csapásmérő repülőgépeket bocsátottak fel, amelyek az Iszlám Állam (IS) 1500 kilométerre lévő létesítményeit találták telibe. A nagy hatótávolságú robotrepülőgépek felbocsátásához nagy hadihajókra van szükség. Először négy kisebb korvett indította útnak. A hírek szerint 26 darab Kalibr típusú robotrepülőgépet vetettek be, amelyekkel irányító központokat, lőszerraktárakat, kiképzőtáborokat semmisítettek meg. A mintegy hat méter hosszú Kalibr típustól függően 1300-2300 kilogramm. Igen alacsonyan repül, észrevétlen marad a radarok számára.

Az orosz légierő már korábban jól vizsgázott, a Szu-25-s csatarepülőgépek földig bombázták az Iszlám Állam kiképzőközpontjait, a SZU-34-es csapásmérő gépek pedig a föld alá rejtett, gondosan álcázott állásokkal is végeztek. A KAB-500-as légibombák áttörték a rakétakilövőállások védelmi betonfalait. Ezek a bombák másfél méter vastagságú betont is képesek áttörni, tíz méterre hatolnak a talajba, sebességük pedig meghaladja az ezer kilométert.

A harci helikopterek egész arzenálja vett részt a katonai akciókban. A bevetett T-90-es harckocsik páncéltörő fegyvereikkel nehezen sebezhetőek, a BTR-82A páncélozott járművek pedig gyorsaságukkal tűnnek ki.

A mostani bemutatón a hangsúly nem azokon a fegyvereken volt, amelyeket már kipróbáltak Szíriában, hanem azokon, amelyeket még kipróbálhatnak. A prezentációkban élesen nem vált el, mit ajánlanak a világnak és mit külön Szíriának. De volt itt minden a gyalogsági kézifegyverektől kezdve a „Vulkán” harci helikopter védelmi felszerelésig, amelyet a szíriai háborúban bevetett pilóták tapasztalatai alapján dolgoztak ki.

Az újabb és újabb fegyverek próbája mindennapi téma Moszkvában. Kipróbálják, mit tudnak ezek a fegyverek, és amelyek rosszul vizsgáznak, azokról kíméletlenül lemondanak, mert nem felelnek meg a velük szemben állított követelményeknek. Ami pedig marad, azzal üzletelni kezdenek. Erről sem hallgatott az orosz védelmi miniszterhelyettes, Jurij Boriszov. Nem csinált titkot abból, hogy a szíriai orosz hmejmími légitámaszponton folyamatosan jelen vannak a hadiipari vállalatok képviselői. Mint ahogy az „Armija 2017” fórumon is, ahol egyetlen nap alatt több mint 140 milliárd forintnyi rubel értékben kötöttek üzletet. A fórumon több mint száz külföldi ország és 1200 hadiipari vállalat vett részt, többek között Örményországból, Fehéroroszországból, Indiából, Kazahsztánból, Kínából, Pakisztánból, Szlovákiából, Thaiföldről, Törökországból, Franciaországból, Csehországból, Észtországból és Dél-Afrikából.

A kubinkai haditechnikai fórumon nemcsak értékelték a Szíriában bevetett orosz fegyvereket, hanem a szakértők még be is számoltak a csapatok mozgatásában alkalmazott módszerekről.

Természetesen ez is politika. Üzenet azoknak, akik kiszorítanák a térségből Oroszországot, és azoknak is, akik nagy áldozatokat hoznának annak érdekében, hogy maradjon.