Készülnek az első országos sztrájkjukra a Tesco dolgozói. A 206 különböző méretű üzletet, hipermarketet, összesen 16 500 dolgozót foglalkoztató üzletláncnál működő a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének (KDFSZ) és a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) sztrájkbizottságai tegnap a munkabeszüntetés módjairól tárgyaltak, a részletek ugyan nem ismertek, annyit azonban elárultak, hogy javában zajlik a toborzás és a kapcsolattartók felkészítése.
Még a hétfői megbeszélés előtt Bubenkó Csaba, a KDFSz elnöke a Magyar Időknek úgy nyilatkozott, hogy az utolsó csepp a pohárban az volt, hogy idén már egyáltalán nem tervez béremelést a multicég, miközben a létszámhiány csökkentéséért sem tesz lépéseket. Márpedig enélkül összeomolhat az elmúlt évben drasztikusan racionalizált, vagyis több üzletág és operatív terület megszüntetésével átalakított működés a boltokban. A szakszervezeti vezető szerint a dolgozók immár egységesen azt követelik, hogy semmilyen kompromisszumot ne fogadjanak el a szakszervezetek.
A képet azért árnyalja, hogy a munkáltató javaslatainak egyöntetű elutasítása, a dolgozók széles körének megkérdezése után ugyan, de csak a létszámstopra érvényes. A béremelések esetében már jócskán megoszlanak a vélemények - nyilatkozta a Népszavának Karsai Zoltán. A KASZ sztrájkbizottságának elnöke beszámolt arról, hogy az általuk megkérdezett munkatársak egy jelentős része, - bár nincsenek többségben - , de elfogadhatónak tartották az idei 22, illetve 19 százalékos béremelést. A sztrájkbizottság elnöke hozzátette ugyan az idei kötelező szakmai bérminimum bruttó 161 ezer forint, ám éppen a szakszervezetek küzdelmének köszönhetően ezt a Tesco bruttó 176 ezer forintra emelték. Ráadásul a területi alapú bérkiegészítés sok üzletben a dolgozók jövedelmét - eltérő mértékben ugyan - de még feljebb tornázta.
Ugyanakkor a cég ügyvezető igazgatója, Pártos Zsolt a dolgozói honlapon megjelent nyilatkozatában kijelentette: a jövő évi béremelésekről már 2017. novemberében megkezdődhetnek a tárgyalások. A Tesco vezetése valószínűleg elfogadja majd a bruttó 181 ezer forintos legalacsonyabb bérkategóriát.
A Tesco jelenlegi átlagbérei egyébként nem tartoznak a legrosszabbak közé, sőt, az első 4-5-be tartozik a cég - jegyezte meg Karsai Zoltán lapunknak. Ezért is oszthatta meg ez a kérdés a munkavállalókat. A dolgozók egy része az idei béremelések elfogadása után már a jövő évi bértárgyalásokra összpontosítana. A létszámhiányról az ügyvezető igazgató ugyanakkor elismerte, hogy vannak olyan boltok, ahol ez gondot jelent. Ám minden üzlet más és más, így a valódi megoldást testre szabottan kell megtalálni, az esetleg rendszerszintű problémát pedig egységesen kell kezelni. Közös munkabizottságok felállítását is javasolta Pártos Zsolt, de ezt a szakszervezeti sztrájkbizottságok inkább időhúzásnak tekintik.
Már korábban megegyezés született arról, hogy a szakszervezeti sztrájkbizottságok és a Tesco képviselői szeptember 11-én találkoznak ismét. A béremelések ügyében nincs mozgástere a vállalatnak, így nehéznek ígérkezik az egyeztetés. Különösen akkor, hogy ha ebben a kérdésben még a sztrájkbizottságok sincsenek egységes állásponton.
A munkavállalók is tudják, hogy ha egyszerre szüntetnék meg a munkát a Tesco üzletekben az rendkívül nagy zavart okozhatna a kiskereskedelemben, de az ütemezett sztrájk is jókora fennakadásokkal járna.