Tatár Tímea elmondta: P. Lajost a bíróság bűncselekmény elhárítására fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy sérelmére elkövetett emberölés, kapcsolati erőszak és személyi szabadság megsértése bűntettében mondta ki bűnösnek. A törvényszék kötelezte a vádlottat a csaknem egymilliós bűnügyi költség megfizetésére is, és kimondta, hogy leghamarabb huszonöt év múlva bocsátható feltételes szabadlábra.
A bíróság által megállapított tényállás szerint P. Lajos és a sértett 1984-ben házasodott össze, két gyermekük született. A vádlott nehezen tolerálta felesége enyhe szellemi fogyatékosságát. Kezdetben még csak a sértettet bántalmazta, később már a kisfiát is. A megfélemlített, visszahúzódó asszony soha nem tett feljelentést. A két gyermeket végül a nagyszülők és a nagynéni nevelték. P. Lajos egyre gyakrabban és durvábban bántalmazta feleségét, és eltiltotta a gyerekeitől is. Lányuk csak 2015-ben vette fel a nővel a kapcsolatot, akinek elpanaszolta a bántalmazásokat. Lánya titokban mobiltelefont vett neki, és együtt próbáltak kiutat találni a testi-lelki terrorból. A sértett fontolgatni kezdte a válást is.
A férj 2015 második felében többször is súlyosan bántalmazta az asszonyt, egyszer például hason szúrta konyhakéssel. Lánya orvoshoz vitte, megtették a rendőrségi feljelentést, a bíróság pedig harminc napra távoltartást rendelt el.
(és nyilván úgy gondolták, hogy ezzel megtették a dolgukat - a dühös szerk.)
A vádlottat felbőszítette a helyzet, kisemmizett mártírnak állította be magát, ismerősöknek azt állította, hogy csak a gyermekei vádaskodnak. A Nyíl utcán egy szomszédtól kért átmeneti szállást, ahonnan folyamatosan szemmel tartotta feleségét. 2015 decemberében átmászott a kerítésen, bement a házba, és feleségét erőszakkal Derecskére citálta. A rokonoknak azt akarta demonstrálni, hogy szeretik egymást, minden egyéb híresztelés hazugság.
A rokonok azonban látták az asszonyon tükröződő félelmet, mert csak tétován állt ott, leszegett fejjel. A sértettnek végül sikerült felhívnia a lányát, aki a vádlott fenyegetése ellenére hazavitte. Innentől kezdve éjjel-nappal egy szomszéd vigyázott rá, a férjre pedig újabb harminc napra távoltartást rendeltek el.
P. Lajos nem akart belenyugodni a helyzetbe. Egyik barátjának mondta is, hogy ha nem úgy alakulnak a dolgok, akkor megöli a feleségét, a házat felgyújtja, ő pedig öngyilkos lesz. Tavaly január 22-én, amikor a vádlott ruhákat és műszereket akart elhozni házukból, a nőre vigyázó családi barát éppen rövid időre eltávozott.
Az asszony nem találta a műszereket, így behívta a házba a vádlottat, aki számon kérte rajta a szerinte hiányzó szerszámokat, majd puszta kézzel nekiesett. A sértett az ágyra zuhant, a vádlott pedig behozott egy baltát és kétszer nagy erővel fejbe vágta vele az asszonyt, aki azonnal meghalt. A férfi a lakásban talált hivatalos iratokkal befedte a holttestet, meggyújtotta, majd a fáskamrában megpróbálta felakasztani magát. A huzalok azonban elszakadtak, így a kezére vezetéket tekert és a konnektorba dugta. Áramütést szenvedett, de nem halt meg. Nem sokkal később a sértett lánya, majd a szomszéd is próbált bejutni a házba, ahová végül a rendőrök és a tűzoltók segítségével tudtak bemenni.
P. Lajos az eljárás során javarészt beismerő vallomást tett, a bántalmazásokat azonban tagadta, szerinte voltak konfliktusok, de harmonikus, szeretetteljes házasságban éltek. Nem volt olyan tanú, aki ezt megerősítette volna - emelte ki indoklásában Mocsáry Eszter bíró. Az ítélet nem jogerős, az ügyészség három nap gondolkodási időt kért, a vádlott és védője fellebbezett.
Ide tartozik: Fidesz-kampány a nők ellen