oktatás;vita;Hiller István;Palkovics László;

2017-09-20 07:07:00

Oktatás - "Az elveszített bizalmat késő visszaállítani"

Egy asztalnál egy kormánypárti és egy ellenzéki politikus: Palkovics László államtitkár és Hiller István korábbi szakminiszter a köznevelés helyzetét vitatták meg.

"Az elmúlt években a kormány ígéretei változtak a legtöbbet. Mégpedig úgy, hogy be sem tartották őket" - egyebek mellett ez is elhangzott a Republikon Intézet és a Friedrich Naumann Stiftung oktatási konferenciáján, amelynek "fénypontja" Palkovics László oktatási államtitkár és Hiller István egykori oktatási miniszter, az MSZP választmányi elnökének vitája volt. Az alapvető ellentétek már a vita elején kikristályosodtak: míg Palkovics a kormány oktatáspolitikájának sikereként tekint az iskolák teljes államosítására, a felsőoktatási és a szakképzési rendszer átalakítására, addig Hiller ezeket mind elhibázott lépésnek tartja.

Az államtitkár idézett az MSZP-s politikus egy korábbi, a Népszavában megjelent interjújából, amelyben Hiller - már csak az esélyegyenlőség megteremtése érdekében is - az önkormányzati fenntartású iskolák állami átvételét tartotta szükségesnek. - Akkor ezzel fideszes politikusok is egyetértettek - tette hozzá Palkovics, aki szerint a jelenlegi kabinet ezen a téren az akkori kormányzat elképzeléseit folytatta. Hiller ugyanakkor rámutatott: az átalakítások messze nem úgy történtek, ahogy azt a 2010 előtti kormány szerette volna. - Az esélyegyenlőtlenségek valóban csökkentek. Ám ezt úgy érték el, hogy a jobban teljesítőket "lehúzták", a gyengén teljesítők kilátásai viszont nem javultak - fogalmazott Hiller, emlékeztetve a legutóbbi PISA-tesztek tragikus eredményeire. A felsőoktatásban sem túl rózsás a helyzet, a felvételizők száma több tízezerrel csökkent, ahogy az egyetemek autonómiája is jelentősen csorbult - mindez nem teszi túl vonzóvá a magyar felsőoktatást. Palkovics nem így látja: felidézte az OECD legfrissebb jelentését, mely szerint a magyar felsőoktatásban 8 százalék körüli a külföldi hallgatók száma, ez a harmadik legjobb eredmény - ami szerinte épp azt mutatja, hogy a magyar egyetemek vonzóak.

Szóba került a korai iskolaelhagyás problémája is, amelyben nagy szerepet játszik a tankötelezettségi korhatár leszállítása 16 évre. Hiller kijelentette: a szocialisták azonnal visszaállítanák azt 18 évre. - Az elmúlt néhány évben 43 ezer 16 éves fiatal került ki az oktatás rendszeréből, se szakmájuk, se érettségijük - mondta. Palkovics szerint azonban még korai lenne értékelni ennek az intézkedésnek a hatásait, ám azt nem tagadta, hogy szerepet játszhat ebben. Ellenben hangsúlyozta: a hároméves kortól kötelező óvodáztatás ezen is segíthet - minél hamarabb kerülnek be a gyerekek a rendszerbe, annál nagyobb annak megtartóereje.

Hiller ekkor emlékeztetett: már a Bajnai-kormány idején történtek az óvodáztatást elősegítő intézkedések, ám ezeket 2010-ben derékba törték, majd évekkel később "kitalálták" a hároméves kortól kötelező óvodát. Csakhogy míg a 2010 előtti kormány óvodáztatási támogatással ösztönözte a szülőket, addig a mostani a családi pótlék megvonásával szankcionálja őket. - A lényeg, hogy a gyerek óvodába jár - összegezte a helyzetet Palkovics László.

Az államtitkár egyébként sérelmezte, hogy miközben több kérdés megvitatásra vár, egyes szervezetek nem hajlandóak leülni a Köznevelési Kerekasztalhoz. Hiller erre úgy reagált: a kormány az érdekegyeztetés minden korábbi fórumát felszámolta, nincsenek törvényi garanciák, "az elveszített bizalmat pedig már késő visszaállítani".

Balog miniszter és egy szép gondolat
Az egyik legszebb gondolat, ha a fogantatás pillanatában már énekel, dúdol a várandós édesanya vagy akár az édesapa is csatlakozik hozzá - erről beszélt Balog Zoltán a mindennapos éneklés iskolai bevezetéséről tartott konferencián még hétfőn este. Az oktatásért is felelős humánminiszter szerint nem lesz kötelező a mindennapos énekóra, csak lehetőséget teremtenek a diákoknak, hogy akár minden nap tanulhassanak zenét.