Recep Tayyip Erdogan;függetlenségi referendum;Kurdisztán;

2017-09-26 07:40:00

Dacolnak a világgal a kurdok

Kurdisztán ünnepként élte meg a hétfői függetlenségi népszavazást. Az első becslés szerint 78 százalék voksolt az önállóságra.

Esküvői menet, élükön a menyasszonnyal és vőlegénnyel vonult a szavazófülkékhez a Garmiyan tartományi Kalar városában hétfőn, hogy igennel szavazzon a kurd függetlenségre. A Rudaw kurd hírügynökség percről-percre közölt tudósításai ünnepi hangulatot tükröztek, a szomszédos országok és Bagdad fenyegetőzése ellenére félelem nélkül, ünnepként élte meg a kurd lakosság a függetlenségi népszavazást.

A Szaddám Husszein rezsimje alatt legtöbbet szenvedett kurd településen, Halabdzsában, ahol 1988-ban a diktátor által elrendelt vegyifegyver támadásban 5000 kurd vesztette életét, sorban álltak a szavazni vágyók, délután 15 órakor már több mint 65 százalék adta le voksát. A hírügynökség által megszólaltatottak legtöbbje arról beszélt, hogy a referendumtól és a függetlenségtől az egykori sebek begyógyulását remélik. „Nagyszerű érzésem van, olyan, mintha most születtem volna”, mondta egy középkorú férfi. „Remélem, hogy ez a népszavazás véget vet a kurd nép szenvedéseinek, a vegyitámadásoknak és a lakosság elvándorlásának”. Ugyanez a megszólaló hangsúlyozta, hogy a kurdoknak most egységet kell felmutatniuk, mert az ”ellenségeik” is összefogtak ellenük.

Az iraki szövetségi kormányzat és a szomszédos országok összehangoltan utasítják el a kurd függetlenségi törekvéseket, tegnap, a referendum napján a jelentős kurd lakossággal rendelkező Törökország és Irán elkezdte beváltani korábbi fenyegetőzését. Irán, Bagdad kérésére lezárta a szárazföldi határt és leállított minden repülőjáratot, Törökország is csak egyirányú forgalmat engedélyezett és csapatokat mozgósított az észak-iraki kurd térséggel határos (kurdok lakta) török területekre. Recep Tayyip Erdogan török államfő odáig ment, hogy közölte, a török hadsereg nem véletlenül kezdett hadgyakorlatba a határsávban, mint fogalmazott, „egy éjszaka egyszer csak beállítunk” . Az iraki szövetségi parlament felhatalmazta a hadsereget egy esetleges beavatkozásra, amennyiben szükség van rá, a szövetségi kormány pedig a kurd területen lévő olajkutak, repterek azonnali átadását kérte az erbíli regionális kormánytól.

Haider al-Abadi iraki miniszterelnök a referendum alatt közleményben jelentette be, utasította az iraki biztonsági szolgálatokat, védjék meg azokat, akiket a népszavazás során "megfenyegetnek vagy kényszerítenek", főképp a jogilag nem az autonóm kurd tartományhoz tartozó Kirkuk, Dijala és Ninive tartományban. A kormányfő közleménye után a síita Hasd Al-Shaabi Népi Miliícia azonnal jelezte, kész Kirkukba menni és harcolni a szakadár „bandák” ellen. Az olajban leggazdagabb Kirkuk tartomány a legkényesebb rendezetlen kérdés a felek között, mivel itt a lakosság vegyes, nem tartozik az erbíli kormány fennhatósága alá, de a kurd hadsereg a terrorellenes háború során gyakorlatilag felügyelete alá vonta. A helyi hírügynökség tudósítása szerin azonban a vegyes lakosságú területeken sem voltak incidensek, senki sem bántotta a nem kurdokat, és bár a szavazást meg kellett hosszabbítani a nagy idény miatt, a hivatalos urnazárás pillanatában, helyi idő szerint 18 órakor már Kirkukban is az utcán ünnepeltek az emberek. Mindenki az igenek győzelmét éltette, de valójában eredmény csak 72 óra múlva lesz.

Erbíl egyelőre nem szándékszik egyoldalúan kikiáltani függetlenségét a referendum alapján, hanem tárgyalási alapként kívánja használni. Necsirvan Barzáni, az iraki autonóm kurd régió kormányfője tegnap bejelentette, hogy az igenek győzelme még nem jelent sem azonnali függetlenséget, sem határok átrajzolását, a kurd kormányzat békés úton kívánja rendezni a problémákat Bagdaddal.