A megszavazott törvényjavaslat kimondja, hogy a Donyeck és Luhanszk megyék szakadár ellenőrzésű részei ideiglenesen orosz megszállás alatt állnak, a helyzet jogellenes, azaz nem teremt semmiféle területi jogot az Oroszországi Föderáció számára.
A döntéshozatal előtt az indítványt támogató és ellenző képviselők között dulakodás tört ki az ülésteremben, miután ellenzéki és független képviselők - az előző naphoz hasonlóan - ismét megpróbálták megakadályozni a szavazást.
Többtucatnyian az elnöki emelvény köré gyűltek, a Petro Porosenko elnök mögött álló kormánypárti frakció tagjai azonban igyekeztek megakadályozni a döntéshozatal meghiúsítását, ami ahhoz vezetett, hogy dulakodás, lökdösődés alakult ki a képviselők között. Közben valaki vélhetően füstgránátot hajított el, ami egy időre füstbe borította az ülésterem egy részét.
A kaotikus körülmények ellenére Andrij Parubij házelnök úgy döntött, hogy mindenképpen szavazásra bocsátja az indítványt.
Az előterjesztést a 450 fős törvényhozás 233 tagja támogatta, a szavazáskor 335 képviselő volt jelen az ülésteremben.
Az előterjesztést ismertető UNIAN ukrán hírügynökség tudósítása szerint Porosenko korrigálta korábban benyújtott indítványát, így a szavazásra bocsátott változatból már kikerültek a minszki megállapodásokra vonatkozó részek.
Az előterjesztés szövege szerint az Oroszországi Föderáció fegyveres erői és más katonai alakulatai, valamint a megszállt területeken működő orosz adminisztráció illegitimek és ellentétesek a nemzetközi humanitárius joggal, így minden jogszabály, ami a tevékenységükkel függ össze, érvénytelennek tekintendő, és semmilyen jogi következményt nem von maga után.
A törvényjavaslat megszállt területnek minősíti a terület szárazföldi részét, Ukrajna ottani felségvizeit és légterét a térség fölött. Az ideiglenesen megszálltnak minősített terület határait az ukrán védelmi minisztérium jelöli ki az ukrán fegyveres erők vezérkarának javaslatára.
Ukrajna szuverenitásának és területi egységének helyreállítása érdekében az állami szervek politikai, diplomáciai és egyéb lépéseket tesznek a nemzetközileg elismert államhatárok értelmében. Intézkedéseket tesznek továbbá a nemzetbiztonság és az ország védelme érdekében az orosz katonai agresszióval szemben az agresszor "elrettentésével és visszaverésével", amire elsősorban az ország védelmi erejét használják, de maximálisan kihasználják a nemzetközi együttműködés nyújtotta lehetőségeket is.
Az előterjesztés rendelkezik továbbá arról, hogy az ukrán kormány folyamatosan figyelemmel követi az emberi és állampolgári jogok érvényesülését az ideiglenesen megszállt területeken.
A parlament egy másik előterjesztést is megszavazott, amely az UNIAN tájékoztatása szerint "a megszálló orosz csapatok kivonása utáni békés rendezés" mikéntjeiről, egyebek mellett helyhatósági választások megrendezéséről szól. A javaslatot 229 képviselő támogatta.
A kijevi törvényhozás épülete előtt második napja tüntetnek radikális nacionalista erők - köztük a Szabadság Párt és a Jobboldali Szektor (PSZ) - hívei, körülbelül néhány százan. Emiatt megerősítették a rendfenntartói jelenlétet a parlament körül. Komoly atrocitásról egyelőre nem érkezett hír.