Bagdad;Irak;kurdok;Iszlám Állam;Erbíl;Kirkuk;

2017-10-17 07:36:00

Csatáznak a kirkuki olajért

Egymást lövik az Iszlám Állam elleni háborúban korábban szövetséges iraki szövetségi és iraki kurd csapatok vasárnap éjjel óta Kirkuknál. Bagdad és Erbíl közötti diplomáciai háború első alkalommal csapott át fegyveres összetűzésbe, és nem véletlenül Kirkuk miatt. A helyi olajmezők biztosíthatnák a majdani kurd független állam legfontosabb jövedelemforrását, ugyanakkor Irak számára sem nélkülözhető a leggazdagabb olajlelőhely.

A szeptember 25-i kurd függetlenségi népszavazás után a bagdadi szövetségi kormányzat felszólította Erbílt és a Pesmergát, hogy adja át Kirkuk és az olajmezők felügyeletét. Kirkuk ugyanis hivatalosan nem tartozik a kurd autonóm területhez, de a pesmergák vonták felügyeletük alá, megelőzve, hogy a Moszult és környékét elfoglaló terrorcsoport megszerezze az ország leggazdagabb olajmezőit. A referendumot itt is megtartották, és annak ellenére, hogy Kirkukban etnikailag vegyes a lakosság, a függetlenségpártiak itt is győztek.

Vasárnap még tárgyalt egymással a kurd és a szövetségi vezetés, de miután nem sikerült megállapodniuk, Haider al-Abadi miniszterelnök elrendelte a Kirkuk elleni hadművelet elindítását. A hétfő reggeli órákban ellentmondó jelentések érkeztek. A kurd hírforrások szerint a felek tűzharcot kezdtek, a szövetségi jelentések szerint viszont az iraki hadsereg és a mellette felvonuló iráni kiképzésű Hasd nevű síita milícia harcok nélkül vette át a város melletti katonai repteret, az olajkutak egy részét.

A Rudaw kurd portál szerint maga a város a kurd erők felügyelete alatt maradt, az olajkitermelés és export pedig a harcok miatt sem szünetel. A kurd katonai vezetés Bagdad hadüzenetének nyilvánította a Kirkuk elleni támadást.

Felmerült a belső árulás lehetősége is, Kirkukban ugyanis nem a Barzani elnök vezette Kurdisztáni Demokratikus Párt (KDP), hanem a napokban elhunyt volt iraki kurd származású államfő, Dzsalal Talabani egykori pártja, a Kurdisztáni Hazafias Szövetség (PUK) a vezető erő. Talabani özvegye azonban cáfolta, hogy a PUK pesmergái feladták volna a területet és elárulták volna a kurd független állam eszméjét, mint fogalmazott, Kurdisztán Jeruzsálemét, Kirkukot.

A konfliktusban az amerikai vezetésű nyugati koalíció próbál közvetíteni, megelőzve a harcok súlyosbodását.