A tiszaligeti sportcsarnokot kordonként szolgáló sárga szalagokkal vették körül. Szombat reggel, bő két órával a 11 órás kezdés előtt a bejáratig eljutottunk, de onnan már tapodtat se tovább. Közölték velünk, hogy kizárólag akkor mehetünk be, ha rajta vagyunk a „listán”. Természetesen nem voltunk rajta. Szerkesztőségünk – más lapokhoz hasonlóan – meghívót se kapott.
A beengedést intéző férfival kedélyesen összetegeződtünk. Kértem, hogy legalább annyit áruljon el, hány név szerepel a sajtólistán.
– Nyolc.
– És hány küldött van?
– 2900. De ez volt az utolsó kérdésed.
– Azt nem hiszem.
– Jó, de akkor a többit ne nekem tedd föl.
Felbukkant a „rend és biztonság” legfőbb őre, Csóka János, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) képviselője is. Megerősítette, hogy csak azok az újságírók nyerhetnek bebocsátást, akik regisztráltak.
– Hol lehetett regisztrálni?
– Nem tudom. Gondolom, a médiafelelősnél.
– Ki a médiafelelős?
– Nem tudom. Valamilyen Gábor…
– Semmi gond, akkor regisztrálunk most.
– Most már nem lehet.
Csóka János megmutatta a területfoglalási engedélyt, azzal a felszólítással, hogy hagyjuk el a sárga szalaggal lezárt részt. Megjegyzésünkre, hogy úgy tesznek, mintha az atomtitkot őriznék, valaki visszaszólt: „ez még annál is fontosabb”. Szavainak nyomatékot adva az illető szigorú arccal bólintott, és ekkor felrémlett bennünk a szörnyű gyanú, hogy talán nem is viccel.
Jobb híján próbáltuk legalább a rendezvény programját elkérni. A válasz: nincs program. Ki fog felszólalni? Nem tudjuk.
A kordonoknál már a buszok fogadására készültek, tucatjával nyüzsögtek a szervezők. „A megyei vezetők szállnak le elsőként, aztán a többiek, a vezető megmondja, ki az ő embere. Ha valaki nincs rajta a listán, nem jöhet be, hiába az ő embere” – magyarázta egy idősebb férfi a keze alá rendelt, feszülten figyelő fiataloknak. „Se sajtó, se média! Ez a lényeg!” – hallatszott egy nem kevésbé fontos instrukció.
A sorra érkező újságírókat és tévéstábokat már egy oldalsó kapuhoz irányították, ahol ugyanazt a hercehurcát eljátszották velük, amit a Népszavával. Senkit sem engedtek be.
Egymás után gördültek be a buszok az ország minden pontjáról. A küldötteknek jól a fejükbe verték, hogy a sajtóval tilos szóba állni. Honnan jöttek? – kérdeztük. Sehonnan! – csattant fel egy szőkített hajú asszony, és már terelte is odébb az övéit, nehogy bajuk essen. Mások összepréselt szájjal tudomást sem vettek a kérdésről, vagy úgy viselkedtek, mint akik nem is értik, milyen problémák lehetnének a súlyos gazdasági visszaélések gyanújába keveredett Farkas Flóriánnal. „Ünnepelni jöttünk!” – utasította rendre a kellemetlenkedő újságírókat egy vékony dongájú, bajszos férfi.
Minél nagyobb lett a népsűrűség, Csóka János annál feszültebben intézkedett. Az ORÖ egy másik képviselője nem izgatta magát, elégedetten mosolygott: „Látjátok, bármit lehet mondani meg írni a Flóriról, azért csak jönnek a buszok!”
A szervezők Mága Zoltán és zenekara kisbusza számára kértek helyet, a hozzáértők Nagy Grófót és családját látták kiszállni.egy autóból. Farkas Flórián elsötétített üvegű fekete kocsival érkezett, majd egy mikrobusszal befutott Balog Zoltán miniszter is. Jelen felállásban – Orbán Viktor miniszterelnök után – ő a második számú politikai mentora a Lungo Drom elnökének.
Zárultak az ajtók, kezdődött a kongresszus. Ellentüntetés nem zavarta meg a rendezvényt.
Az emberi erőforrások minisztere nagyra értékeli a Lungo Drom munkáját, mert a szervezet mindig szót emelt a magyarországi cigányságért és „képviselte őket” – számolt be Balog Zoltán kongresszusi beszédéről az MTI. A miniszter kijelentette: Magyarország csak akkor léphet igazán előre, ha minden polgára, köztük a cigányok is, előre tudnak lépni. A kongresszuson együttműködési nyilatkozatot írt alá a minisztérium nevében Balog Zoltán és Farkas Flórián, a Lungo Drom Országos Cigány Érdekvédelmi és Polgári Szövetség elnöke.
Balog Zoltán azt mondta: Farkas Flórián az első cigány vezető Magyarországon, akivel érdemben lehet és lehetett együttműködni. Az Országos Roma Önkormányzatnak az elmúlt huszonöt évből volt négy „botránymentes” éve, amikor Farkas Flórián volt az elnök – közölte a miniszter.
Elmondta: szabálytalanság esetén eljár, vizsgálatot indít, ha kell, feljelentést is tesz, mert „tiszta kézzel lehet csak részt venni” a romapolitikában. Hangsúlyozta, hogy akit viszont alaptalanul vádolnak, azt megvédik.