népszavazás;aláírásgyűjtés;civiltörvény;

2017-11-08 06:08:00

Civiltörvény - Indítja az aláírásgyűjtést a Momentum

Egy héten belül elkezdi gyűjteni az aláírásokat a Momentum azért, hogy népszavazást írjanak ki a civiltörvényről – jelentette be Orosz Anna, az ellenzéki párt elnökségi tagja. Erről azután beszélt, hogy Kúria hitelesítette a civiltörvény visszavonását kezdeményező kérdésüket. A politikus – aki jelezte, 1200 önkéntesük gyűjti majd az aláírásokat – az ügy tétjéről szólva azt mondta: a civil szervezetek teremtik meg a demokratikus működés és a szolidáris közösség alapját, és semmiféle racionális érv nem támasztja alá azt, hogy miért kell ezekkel a szervezetekkel szemben fellépni.

Mint emlékezetes, a kormánypárt júniusban szavazta meg, hogy azok a civilek, amelyek a határon túlról is kapnak támogatást, orosz mintára „külföldről finanszírozottnak” minősülnek, és ezt a fel kell tüntetniük kiadványaikon. Ezt a "bélyeget" nem minden szervezet vette magára, 23 szervezet bojkottot hirdetett a törvénnyel szemben. Ezeket a napokban jelentette fel a KDNP ifjúsági szervezete.

A Momentum – mint arról többször írtunk –, még júniusban kezdeményezett népszavazást a törvénnyel szemben, amit a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) azzal a szokásos hivatkozással utasított el, hogy az „nem egyértelmű”. Az NVB szerint nem egyértelmű kérdés úgy szól: "Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló 2017. évi LXXVI. törvényt?" A Kúria szerint a kérdés világos, ezért hitelesítette azt. Ez már a sokadik alkalom, hogy a Kúria felülbírálja az NVB döntését, és zöld utat ad ellenzéki népszavazási kezdeményezésnek. Eddig azonban egyre sem kerülhetett sor, mert a Fidesz minden alkalommal – így a vasárnapi boltbezárás, az Olimpia, a Római-part vagy a korrupciós bűncselekmények büntethetősége ügyében – inkább visszavonulót fújt, csakhogy ne lehessen népszavazást tartani.

Bár a Kúria döntése jogerős, az Atv.hu-nak nyilatkozó Trócsányi László igazságügy-miniszter úgy vélte: „nem zárható ki”, hogy e bírósági döntésről a végső szót az Alkotmánybíróság mondja ki, ha „valaki” alkotmányjogi panaszt nyújt be a kúriai döntéssel szemben.