Utolsó szakaszához érkezett a világbajnokság selejtezősorozata. Európában négy párban rendeznek pótkvalifikációs meccseket, ezen kívül sor kerül két interkontinentális összecsapásra is. Az oda-visszavágós párharcok győztesei szintén elkezdhetik tanulmányozni az oroszországi szálláslehetőségeket.
Afrikában a csoportküzdelmek utolsó fordulóit rendezik, a kontinensről az első helyezettek szereznek részvételi jogot a vb-re. Egyiptom és Nigéria már kijutott a vb-re, három csoportban azonban az utolsó kör dönt. Az A jelű négyesben vélhetően Tunézia végez az élen, három pont előnnyel vezet a Kongói Demokratikus Köztársaság előtt, és a záró körben az utolsó helyezett Líbia ellen elég egy pontot szereznie, hogy 2006 után ismét vb-résztvevő lehessen. A C csoportban a második Elefántcsontpart fogadja az egy pont előnnyel első Marokkót, a hazaiak csak győzelmük esetén jutnak tovább. A D-ben még bárki odaérhet az első helyre, Szenegál vezet 8 ponttal a 6-6 pontos Burkina Faso és Zöld-foki szigetek előtt, a negyedik Dél-Afrikai Köztársaság 4 pontos. Az első és a negyedik négy meccset játszott eddig, a másik két együttes ötöt.
Az egyik legkülönlögesebb párharc az Ausztrália-Honduras mérkőzés lesz, ami nemcsak a hatalmas tét miatt jelent rendkívüli megterhelést mindkét gárda számára. A két ország között az időeltolódás nyolc óra, az utazási idő egy nap. A két találkozó között öt nap telik el, a játéktudás mellett rengeteg számít majd, melyik oldalon bírják jobban a játékosok az utazással, átállással járó megterhelést. Nem sokkal könnyebb a helyzetük a másik interkontinentális csata résztvevőinek. Az Új-Zéland–Peru összecsapásokat szintén öt nap alatt rendezik meg, az időkülönbség „csupán” hat óra, az utazási idő azonban itt is egy teljes nap. A dél-amerikai meccsre 687 196 (!) jegyigénylés érkezett, a limai Nemzeti Stadionban 50 ezren férnek be. A szerencsés jegytulajdonosokat sorsolással választják ki.
Az utazás garantáltan nem okoz ekkora gondot az európai párharcok résztvevőinek. A magyarok csoportjában második helyen záró svájciak az elsők a futball történetében, akik 27 ponttal sem jutottak ki a vb-re, hanem pótselejtezőre kényszerülnek. Az elmúlt három vb-n ott voltak, ellenfelük Észak-Írország utoljára 1986-ban volt világbajnoki résztvevő, ahogy Magyarország is.
A görög-horvát párharcban pótselejtező-specialisták találkoznak egymással. A görögök a 2010-es és 2014-es világbajnokságra is így kerültek ki – Románia, illetve Ukrajna búcsúztatásával –, a horvátok eddig négyszer pótselejteztek nagy torna előtt, minden alkalommal sikerrel.
Az olaszok eddig egyszer kényszerültek pótselejtezőre, 1998-ban a franciaországi vb előtt sikerrel vették ezt az akadályt. Ezúttal a svédekkel találkoznak, akik a legtöbb gólt (26) szerezték az európai együttesek közül a csoportküzdelmek során.
Írországnál többször egyetlen európai válogatott sem szerepelt még pótselejtezőn, ez lesz a nyolcadik próbálkozás, az eddigi mérleg három győzelem, négy vereség. Ezúttal a rivális Dánia tűnik esélyesebbnek a továbbjutásra, amely több mint egy éve veretlen és tétmeccsen legutóbb 1979-ben kapott ki az írektől.