egészségügy;egynapos sebészet;Multidiszciplináris Egynapos Sebészeti Társaság;

2017-11-16 06:03:00

Indul a sebészeti gyorsszolgálat

Az egynapos sebészeti szolgáltatások műtőüzemeinek kialakítására költ nyolcmilliárdot néhány nagyvárosban a kormányzat. A cél, hogy olyan gyógyító helyeket hozzanak a létre, amelyek szervezetileg külön egységként működnek az adott kórházban. A budapesti Szent Rókus Kórházban tartott tegnapi sajtótájékoztatón Gamal Eldin Mohamed, a Multidiszciplináris Egynapos Sebészeti Társaság elnöke hangsúlyozta, hogy ezt az ellátási formát mindenképpen külön kell kezelni a „kórházi nagyüzemtől”.

Szürkehályog, terhességmegszakítás, visszérműtétek, térdízület-tükrözés, mandulaeltávolítás – néhány példa a 300 műtétfajtából, amelyet a jövőben az új "műtőüzemekben" végeznek. A szakemberek szerint az egynapos ellátáson a rendszer minden szereplője csak nyerhet – a beteg gyorsan gyógyul, az ellátónak nyereséges, a biztosító pénzt takarít meg –, itthon mégsem elég gyakori ez az orvosi eljárás. Míg Dániában vagy Angliában az összes műtétes beavatkozás nagyobb hányadát egynapos sebészet keretében végzik, nálunk ez az arány alig 15-20 százalék. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alap Kezelő (NEAK) adatai szerint tavaly mintegy 238 ezer egynapos beavatkozást végeztek a hazai intézményekben és további 350 ezer esetet lehetett volna még így ellátni.

Ahhoz, hogy az ilyen műtétekből több legyen - Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár szerint - fejlesztésekre, és új szemléletre is szükség van. Például, hogy az egynapos műtőben dolgozó orvost nem szabad elvinni, más sürgős műtétre, vagy egyéb feladatra. Amikor egynaposokat operál, akkor csak azt szabad majd végeznie. Hozzátette: a most rendelkezésre álló nyolcmilliárdból 12 ezer - ehhez az ellátási formához tartozó - modern eszközt vásárolnak, valamint a szükséges átalakításokat, felújításokat fizetik. Egy helyen, Kecskeméten pedig vadonatúj épületet is fölhúznak.

Az új egynapos sebészeteken hagyományos értelemben sem kórterem, sem betegágyak nem lesznek. A pácienseket a műtét előtt úgy nevezett trollyra fektetik, ez a szállítóeszköz, a műtőasztal és egyben a lábadozás óráira a beteg fekhelye is. A beavatkozás után valamennyi beteg egy olyan nagy terembe kerül, amelynek közepén nővérpult van, az ápolónő közvetlenül rálát valamennyi betegre, ha probléma van azonnal beavatkozhat. Gamal Eldin Mohamed szerint nem minden beteg alkalmas az egynapos beavatkozásra, de akinél nincs kizáró ok, annak gyorsabb a gyógyulása, minimális az esélye a kórházi fertőzésre. Az orvos beszélt arról is, hogy az ilyen betegek mielőtt távoznak megkapják az operáló orvos, és az ügyletes nővér számát is. Probléma, kérdés esetén ezeket a számokat bármikor hívhatják.