bántalmazott nők;Abigél-program;

2017-12-08 06:08:00

Erőt adtak a bántalmazott nőknek

"Elmentünk az Állatkertbe. Még sosem voltunk a gyerekekkel ilyen hosszú családi programon" – idézte fel a Magyar Vöröskereszt Abigél-programjának egyik résztvevője, egy édesanya, aki egyike annak a több százezer magyar nőnek, aki családon belüli erőszak áldozatává vált. A december végén záruló, dán példán alapuló Abigél-programot az ő megsegítésükre hozták létre még 2016 januárjában, az eltelt mintegy két évben 30 nő és körülbelül 60 gyermek vett részt benne. Őket 30, a Vöröskereszt által felkészített önkéntes segítette.

– A találkozókra, foglalkozásokra főként egyedülálló, többgyermekes, igen eltérő szociokulturális háttérrel rendelkező nők érkeztek – mondta Nagy Judit projekt-koordinátor a program nemrégiben tartott zárórendezvényén. Hangsúlyozta: noha a résztvevők többsége alacsony iskolai végzettséggel rendelkezik, egyikük sem munkanélküli, igaz, többük is lakhatási nehézségekkel küzd.

Az uniós támogatású programot a Magyar Vöröskereszt Budapesti Szervezete viszi, így a segítséget kérők fővárosiak. Ám egy sikeres pályázatnak köszönhetően hamarosan a Zala megyei Vöröskereszt is hasonló projektbe kezd.

Az elmúlt két év eredményeit, tapasztalatait ismertetve Nagy Judit elmondta: az egyik legfontosabb eredmény, hogy a programban résztvevő nők önbizalma növekedett, tájékozottabbak lettek, szülői szerepükben is megerősítést kaptak, továbbá bizalmi légkör alakult ki köztük és a program szakemberei, önkéntesei között. – Először nagyon furcsának érezték, hogy itt foglalkoznak velük, megkérdezik tőlük, hogy vannak, mit szeretnének. Aztán, először a gyerekek, majd az anyukák is szép lassan feloldódtak – idézte fel a szakember.

A közös programok sokasága – például a városnézés, színház, cirkusz, állatkert, közös főzés, tánc – mind segített az összecsiszolódásban, a beszélgetésekben, végeredményben a traumák feldolgozásában. Ám akadtak nehézségek is: például az önkéntesek közül menet közben többen lemorzsolódtak, elsősorban a lelki terhelés miatt. Az egyik áldozatot olyan súlyosan bántalmazta a férje, hogy tettéért 12 év börtönre ítélték. Az asszony ráadásul terhes volt, a bántalmazások miatt sérült gyermeke született. – Az ilyen történetek nemcsak az áldozatok, de a segítők számára is súlyos lelki terhet jelentenek – mondta Nagy Judit, hozzátéve: az önkénteseknek is szerveztek külön találkozókat, foglalkozásokat.

Noha a programnak egy hónap múlva vége, a résztvevőkkel a Vöröskereszt munkatársai, önkéntesei továbbra is tartani fogják a kapcsolatot.