áfa;lakáspiac;

2017-12-16 06:22:00

Áfacsapda a lakáspiacon

Féléves késéssel, csak a jövő év májusában dönthet a kormány arról, hogy újabb öt évre érvényben maradjon az újlakások 5 százalékos áfája.

Hétfőn kerülhet Varga Mihály gazdasági miniszter asztalára az a tanulmány, amely arra igyekszik választ adni, milyen hatása lehet a lakásépítő ágazatra, ha továbbra is marad az új lakások kedvezményes 5 százalékos áfája, illetve ha visszatér a 27 százalékos forgalmi adó - értesült a Népszava. Igaz, ezzel a dokumentummal már csak 2018. elején tud érdemben foglalkozni a szakminiszter.

A szakemberek arra is felhívták a figyelmet, hogy ha a kormány a kedvezményes áfa fenntartása mellett dönt, azt még az uniós illetékesekkel is el kell fogadtatni. Ez újabb csúszást jelenthet.

A tanulmányt megrendelő építőipari szakmai szervezetek jövőre olyan részletes számításokat és megoldási javaslatokat is letesznek a kormány asztalára, amellyel szerintük megalapozzák a 2019. december végén lejáró program folytatását- nyilatkozta lapunknak Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.

A szakemberek szerint már most is elkésett a kormány a döntéssel, hiszen a nagyobb lakásszámú ingatlanfejlesztések átfutási ideje 2020-ba is átnyúlhat. Emiatt bizonytalanság tapasztalható a lakóingatlan-piacon. A megnövelt áfától tartva sokan előrehozták a lakásvásárlásukat, míg sok ingatlanfejlesztő kivár.

Az ágazat szereplői már idén év eleje óta foglalkoznak az új lakások áfájának kérdésével, a lakásfelújítások részleges áfa visszatérítésének konstrukcióját pedig négy éve igyekszik elfogadtatni a szakma - jegyezte meg Koji László.

Idén és jövőre még biztatóak a építőipari adatok. A KSH pénteken megjelent gyorstájékoztatója szerint októberben az építőipari termelés volumene 38,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi, alacsony bázist. Az épületek építése 27 százalékkal bővült. A megkötött új szerződések száma az előző évihez képest 15,7, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 42,2 százalékkal növekedett. Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállománya október végén 113,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi, szintén alacsony bázist.

Becslések szerint idén a tavalyi 10 ezerrel szemben akár 15 ezer új lakást is átadhatnak és ez a tendencia még jövőre is folytatódhat. Nagy kérdés, hogy mi lesz 2020-ban, illetve az azt követő időszakban. Ha ismét 27 százalékos lesz az új lakások áfája, akkor az egyik napról a másikra például egy 35 millió forintért kínált lakás árát, akár 7 millió forinttal is megnövelheti - említette a Népszavának Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Ebben az esetben csak azok a fejlesztők képesek továbbra is beruházásokba fogni 2019 után is, akik biztosra veszik, hogy az ingatlanaik olyan helyen fekszenek, vagy olyan minőségűek, hogy magasabb áron is elkelnek.

A gazdasági szakértő szerint a kedvezményes áfa eltörlése esetén akkor indulhat el egy újabb fejlesztési hullám, ha a használt lakás árak is követik az új lakóingatlanok árát. A használtlakás keresletet ösztönözheti az új lakás árak erőteljes emelkedése is.

Az áfa körüli bizonytalanság fenntarthatja az ágazat számára káros hullámzó teljesítményt. Az Ingatlan.com adatbázisában például több ezer új lakást kínálnak 2018-2019-es átadással, míg 2020-as átadással egyetlen újlakás ajánlat sem szerepel. A kínálat zuhanása mellett a kereslet is erőteljesen visszaeshet, részben éppen az előrehozott vásárlások miatt.

Az áfaváltozástól függetlenül is drágulnak az új lakások, hiszen a munkabér költségek emelkedése mellett az építőipari anyagok ára 20-25 százalékkal emelkedtek.

Az áfa körüli bizonytalanság mellett az ágazat teljesítményét fékezheti az égető szakemberhiány. Hiába foglalkoztatnak jelenleg a 2013-as mélyponthoz képest 35 ezerrel több embert az építési vállalkozások, ezek zöme képzetlen munkavállaló. Ráadásul ez a többlet csak látszólagos, mert mintegy 50 százalékuk korábban is dolgozott építkezéseken, csak nem voltak bejelentve. Ezen a helyzeten a hatékonyság javításával lehetne változtatni, pénz- és időigényes, legalább részképesítést nyújtó képzésekkel, illetve technológiai fejlesztésekkel. Ehhez kormányzati segítséget is vár az ágazat - mondta Koji László.