Oroszország;Mátrai erőmű;Mészáros Lőrinc;

Az oligarcha naponta megveszi valamelyik iparágat, de ez magyarázatot igényel. FOTÓ: NOLNÁR ÁDÁM

- Mátrai Erőmű - Orosz árnyék Mészáros Lőrinc mögött

Orosz érdekeket képviselhet az energetikai nagybevásárlásban az első számú magyar oligarcha, Orbán Viktor miniszterelnök barátja.

Energiaipari berkekben régóta beszédtéma, hogy a Mátrai Erőműben Mészáros Lőrinccel tulajdonszerzésre készülő cseh cég mögött orosz tőke áll, és a konstrukciónak még csak nem is az orosz energetikai nyomulás a legfigyelemreméltóbb eleme. Az ügylet lényege az lenne, hogy az oroszok a ma még német kézben lévő erőmű jelentősen felülárazott megvételével törlesztenek azért a segítségért, amit bizonyos német aktorok nyújtottak a paksi bővítés uniós elfogadtatása során. A hasonló húzások nem állnak távol az Orbán-kormánytól, az időközben részlegesen az orosz Gazpromnak átengedett hazai gáztárolók visszavásárlásánál is felbukkantak hasonló motívumok. Arra pedig, hogy az orosz tőke valóban jelen lehet a tranzakcióban, Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője szerint számos közvetett bizonyíték utal.

Ahogyan arról a Népszava már beszámolt, a Mészáros-féle Opus Global Nyrt. magántőkealapja, valamint a cseh Energeticky a Prumyslovy Holding (EPH) által alapított Mátra Energy Holding Zrt. vásárolja meg az ország legnagyobb széntüzelésű erőműve, a Mátrai Erőmű Zrt. többségi, 72,66 százalékos tulajdonrészét. A bevásárlás könnyen beilleszthető lenne abba a keretbe, hogy az Orbán-szomszéd oligarcha naponta megveszi valamelyik iparágat vagy üzletláncot, a cseh cég szerepe és jelenléte azonban magyarázatot igényel.

Az EPH 2015 óta már bent van a magyar energiapiacon, akkor vásárolta meg ugyanis a Budapesti Erőmű Zrt.-t a francia EDF-től. A kelenföldi, az újpesti és a kispesti erőműveket birtokló cég jelentős gázfogyasztó, övé a budapesti távhő-ellátás 60 százaléka, de áramtermelőként is fontos tényező. A tulajdonos cseh cég vezetőjének, Daniel Křetínský-nek a nyilatkozata szerint az EPH Csehországban és Szlovákiában is a legnagyobb hő- és áramtermelők közé számít, emellett pedig egy olyan átviteli hálózatot üzemeltet Európában, amely kulcsfontosságú az oroszországi földgáz nyugati értékesítésében. Vagyis a vállalat felhasználóként és szállítóként is érdekelt abban, hogy az orosz gáz eljusson az európai piacra.

A fentiek fényében nem meglepő, hogy amikor az EPH terjeszkedik, azt jellemzően orosz tőkéből teszi. A vállalat szlovákiai bevásárlásait például a 90 százalékban orosz állami tulajdonban lévő, és a Kremlhez nagyon közel állóként jellemzett VTB Bank finanszírozta. A Wikileaks szerint az EPH-ról már a szlovákiai akvizíció idején is felmerült, hogy valójában nem magának veszi a gáz-cégeket, hanem csupán köztes vásárló, amely orosz vállalatok – legnagyobb valószínűséggel a gázexportőr Gazprom – érdekében jár el.

Az erőmű ügye kétszeresen is energiapolitikai irányváltást jelez. FOTÓ: Molnár Ádám

Az erőmű ügye kétszeresen is energiapolitikai irányváltást jelez. FOTÓ: Molnár Ádám

Hogy most is ilyesfajta fedett vásárlás zajlik, arra Jávor szerint az előzményeken túl más, logikai bizonyítékok is utalnak. Annak, hogy Mészáros Lőrinc egy cseh céget, illetve idegen, akár orosz tőkét vonjon be a vásárlásba, az elmúlt évek tapasztalatai alapján nincs reális indoka, hiszen a vagyonát egyetlen év alatt 100 milliárd forinttal növelő oligarcha nem szorul pénzügyi mankóra, bármilyen ötletét készséggel finanszírozzák az állami kézben lévő magyar pénzintézetek. Ha viszont abból indulunk ki, hogy a vétel valójában orosz érdeket szolgál, a közös fellépés azonnal magyarázatot nyer, hiszen Mészáros felbukkanásával nyilvánvalóan minden hatósági akadály elhárul a tranzakció elől. Holott az EP-képviselő szerint az ügyletet több ok miatt is indokolt lenne vizsgálni.

– Az Európai Unió közös, a magyar kormány által is elfogadott energiabiztonsági stratégiája szerint az EU első számú külgazdasági kockázata az orosz energiafüggés, és éppen Magyarország, valamint Szlovákia számít ebből a szempontból a legkiszolgáltatottabbnak. Eközben azonban az Orbán-kormány az orosz részvételű paksi bővítéssel, az előnytelen, az európai szabadpiaci árnál drágább orosz importot tartósító gázszerződés meghosszabbításával, a gáztároló-kapacitások átadásával egyre szorosabban odaláncolja Magyarországot az orosz energiahordozókhoz. Ez egyformán ellentétes a nemzeti és az európai érdekekkel – hangsúlyozta kérdésünkre Jávor Benedek, arra is utalva, hogy Oroszország az energetikai befolyását szereti politikai befolyássá transzformálni.

A politikus szerint a Mátrai Erőmű ügye kétszeresen is teljes energiapolitikai irányváltást jelez. Egyrészt a nyugati cégek kiebrudalása és a keleti befolyás erősítése kapcsán, másrészt azért, mert egy korábban bezárni tervezett, a legrosszabb minőségű szenet égető ligniterőműről van szó, amelyet most, hogy Mészáros Lőrinc védőernyője alá kerül, aligha fenyegeti a bezárás veszélye. „Minden profitot ki fognak facsarni belőle, a következményektől függetlenül”, ami geopolitikai, energetikai és környezetvédelmi szempontból is "életveszélyes" - véli Jávor. Az is kérdéses, hogy Mészárosék folytatják-e az erőmű német tulajdonosa által megkezdett „zöldítést”, amelynek keretében Magyarország legnagyobb napelem-farmját tervezték felépíteni. Az EP-képviselő azt is megjegyezte, hogy a majdani naperőmű már bekerült a kiemelt áramátvételi árat és biztos profitot garantáló úgynevezett KÁT-rendszerbe – lehetséges, hogy ez a jogosultság is a vásárlás egyik indoka volt.

Szombaton kezdetben sokfelé várható eső, havas eső, elsősorban északon és délnyugaton pedig havazás is, majd délután már csak északkeleten és néhol délnyugaton várható kisebb havas eső, hószállingózás. Többfelé élénk, helyenként erős lesz a nyugati-északnyugati szél. Hajnalban -1, +6, napközben  2-7 fok között alakul a hőmérséklet.