– A kevés bér miatt egyre nehezebb szakembert találni a betegágyak mellé, ez azzal jár, hogy aki még megmaradt a szakmában, annak a főállásában több ember helyett kell dolgoznia – hangzott el a szakmai eszmecserén. Miként az is: az ápolónők továbbra is sokszor két-három állást vállalnak, hogy a megélhetésükhöz szükséges összeget előteremtsék. Az eddigi béremelések ugyanis nem javítottak érdemben a munka- és az életkörülményeiken.
– A megoldás egyértelműen a béremelés – mondta Soós Adrianna, a FESZ elnöke. Hozzátette: a múlt év végén egyszer már levélben tájékoztatta minderről a miniszterelnököt. Akkor még sztrájkfenyegetés nélkül. Választ nem kaptak. Most újabb levelet írnak a mentős társszakszervezettel, ezután várnak legfeljebb egy hónapot arra, hogy lépjen a kormány. Ha ez nem történik meg, akkor újra írnak, de ezt már sztrájk-követelésként adják majd postára. Soós Adrianna lapunknak úgy vélte: ha az ezt követő tárgyalásokon sem sikerül megállapodni, akkor márciusra megszervezik a sztrájkot.
Minderre gyorsan reagált Cser Ágnes, az MSZ EDDSZ elnöke, aki közölte: a béremelésekről szóló tárgyalás jogát kizárólag maguknak tartják fenn. Jelezte azt is, hogy az EDDSZ 2016-ban aláírt egy bérmegállapodást, és így a sztrájktörvény alapján – szerinte legalábbis – nincs lehetőség munkabeszüntetésre.
Soós Adrianna megjegyezte: örülnénk, ha a dolgozók sztrájk nélkül kapnának béremelést, s az erre irányuló tárgyalásokból senkit nem akarnak kizárni. Ugyanakkor hozzátette: egy szakszervezethez méltatlannak tartják azt, hogy – miután az MSZ EDDSZ korlátozta magát egy vitatható tartalmú megállapodással – megfosztaná a dolgozókat a sztrájktól.