Több mint hatvan állam-, illetve kormányfő, valamint az üzleti és a tudományos világ, különböző civil szervezetek összesen több száz képviselője vesz részt a ma kezdődő, péntekig tartó idei davosi Világgazdasági Fórumon, amelyet minden év januárjában rendeznek meg az előkelő svájci üdülőhelyen.
A négy nap alatt mintegy négyszáz vitát tartanak szélesebb vagy szűkebb résztvevői körben, ezúttal főként a környezetvédelem és a gazdaság összefüggéseiről, Afrika kilátásairól, illetve a menekültek munkaerőpiaci beilleszkedési lehetőségeiről. A fórum idei mottója: „Közös jövő építése egy széttöredezett világban”.
A tanácskozás története 1971-ig nyúlik vissza: Klaus Schwab német közgazdász csaknem ötszáz nyugat-európai vállalatvezetőt hívott meg akkor az alpesi turistaparadicsomba az általa szervezett Európai Vállalatirányítási Szimpóziumra, hogy az amerikai multinacionális vállalatok terjeszkedése miatt aggódó menedzserekkel megismertesse az amerikai vállalatvezetési módszereket.
Az ötlet sikeresnek bizonyult, a fórum állandósult. Az évek során az európai problémák helyett egyre inkább a világméretű együttműködés kérdései kerültek napirendre. A tanácskozás 1987-ben ült össze először Világgazdasági Fórum néven, és két évvel később már a résztvevők több mint fele Európán kívüli országból érkezett.
Az idei davosi fórumon a tervek szerint pénteken felszólal Donald Trump is. Az amerikai elnök részvétele azonban kérdésessé vált annak nyomán, hogy a hét végén hivatalosan elfogyott az Egyesült Államok szövetségi költségvetési kerete, így a nem kiemelten fontos kormányzati hivatalokat ideiglenesen bezárták, a dolgozókat kényszerszabadságra küldték. Ez az áldatlan állapot addig tart, amíg a törvényhozásban nem tudják minősített többséggel elfogadni a pótköltségvetést. Egyelőre bizonytalan, hogy ebben a helyzetben Trump elutazik-e Washingtonból.
Klaus Schwab, aki ma is a davosi fórum lelkes szervezője, mindenesetre úgy nyilatkozott: örülne, ha megjelenne az amerikai elnök, és így a találkozó résztvevői fel tudnák hívni a figyelmét a globális összefüggésekre, illetve – érzelmeiket félretéve - bírálói is meghallgathatnák az ő érveit. Előzőleg a Fehér Ház jelezte: Davosban Trump részletesen ki kívánja fejteni az „Amerika mindenekelőtt” kifejezésben összegezhető álláspontját, ami nem áll teljes összhangban a Világgazdasági Fórum globalista gondolkodásmódjával.