egészségügy;Balog Zoltán;szakdolgozók;bérmelés;

MTI Fotók: Kovács Tamás

- Balog megerősítette: előrehozzák a szakdolgozók béremelését

Hó közben, február huszadikán kapja meg több mint 80 ezer szakdolgozó az egészségügyben a januárra előrehozott nyolcszázalékos béremelést – jelentette be Balog Zoltán humán miniszter. 

 A tárca vezetője azt is közölte, hogy egyeztettek az ágazati szakszervezettel és szakmai kamarákkal, ezután módosították a bérmegállapodást. Indoklása szerint ennek két oka volt. Az egyik az, hogy a magyar gazdaság teljesítménye ezt lehetővé teszi. A másik pedig az, hogy szeretnék elismerni a magyar egészségügyben dolgozók munkáját. Hozzátette: az előrehozott béremeléssel 2016 szeptembere és 2018 januárja közötti időszakban a szakdolgozói átlagbérek 53 százalékkal nőttek.  Az intézkedés 19 milliárd forintjába kerül az költségvetésnek. Információink szerint ezt az összeget a rendkívüli kormányzati kiadásokra elkülönített keretből biztosítják az ágazatnak.

A miniszter beszélt arról is, hogy az érintettek február elején még a tavaly novembertől esedékes összeget kapják meg. Majd a hó közepén külön utalással érkezik a januárra esedékes nyolc százalékos többlet. Márciusban pedig az emelt fizetés érkezik. A nyolc százalékos többletből mintegy 79 ezer szakdolgozó, és több mint 1300 diplomás, de nem egészségügyi végzettségű – például logopédusok – ágazati dolgozó részesül. A kedvezményezettek között vannak a mentők is, akik már a januári tíz százalékos emelésre kapják az újabb nyolc százalékot. Lapunknak Toma Lajos, a Mentődolgozók Önálló Szakszervezetének elnöke azt mondta: ezzel a mostani többlettel a mentőknél 15 hónap alatt 67 százalékos volt az emelés.
Mint arról a Népszava beszámolt: a több éves egészségügyi béremelési programban legutóbb novemberben kaptak emelést a szakdolgozók, akkor 12 százalék volt. Ám ez a nemzetgazdaságban amúgy is kötelező minimálbér emelés miatt az ágazat bérpozícióját kevéssé javította, összecsúsztak a fizetési kategóriák. Ezért követelték a szakszervezetek a korábbi bérmegállapodás módosítását, az újabb emelés előbbre hozását. Ez a probléma azonban a miniszter szerint sem oldódott meg. Mint mondta: egyelőre csak a novemberre előrehozott béremelésről született megállapodás az egyebekről egy hét múlva folytatják a tárgyalást.

A sajtótájékoztatón az MD-EDDSZ elnöke, Cser Ágnes hosszan méltatta a kormány kompromisszum-készségét. Mint mondta: a legnagyobb eredményt érték el, mert megértették érveiket. Hozzátette: a sztrájktárgyalások folytatódnak. Lapunk kérdésére, hogy tárca vezetője bevonja-e a tárgyalásokba a Független Egészségügyi Szakszervezetet (FESZ) és a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségét, amelyek az elmúlt napokban küldték el 15 pontos követelésüket a miniszterelnöknek, azt felelte: a kormány a reprezentatívakkal tárgyal és reméli, hogy általuk kivívott megállapodás világos üzenet mindenki számára. Cser Ágnes ehhez hozzátette: a FESZ követelései szerepelnek az MSZ EDDSZ követeléseiben, így a FESZ-nek csak örülnie kell az eredményeknek.

– Örülünk minden plusz forintnak, ami a bérek javítására jut – kommentálta a kormányzati döntést Soós Adrianna, a FESZ elnöke – Hisszük, hogy a sztrájktárgyalók által elért eredmények elérésében segített a levél, amit néhány napja küldtünk a miniszterelnöknek és amelyben megfogalmaztuk a követeléseinket. Az abban leírt 15 pontnak viszont csak töredéke teljesült. Hiszen továbbra sincs szó például a pótlékok összegének megduplázásáról, a műszaki-, gazdasági területen dolgozók bérezésének javításáról. További problémát jelent, hogy a bértábla alsó kategóriájában lévők valószínűleg ismét kimaradnak a nyolcszázalékos többletből.

A FESZ és a Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége közös közleményében azt írta: a jelenlegi intézkedéseket gyengének, erőtlennek tarják, amelyekkel nem lehet megoldani a foglakoztatási krízist. Szerintük a bérekből, keresetekből a dolgozók továbbra is csak úgy tudnak megélni, ha folyamatosan több állást vállalnak. Az EDDSZ nyilatkozatára reagálva azt írták: "Nem eléggé örülünk az elért eredményeknek, mert az egészségügyi dolgozók többsége most is minimálbért, vagy a szakmai minimálbérhez közeli bért kap, éppúgy, ahogyan nyolc évvel ezelőtt, miközben egyre többet kell dolgozni a megélhetésért. És közben az uniós bérekhez való lemaradás érdemben nem csökkent." A két szakszervezet leszögezte azt is: a tárgyalásra kijelölt felek eddig nem tudták biztosítani szükséges bérfelzárkóztatását. Éppen ezért – nyomatékosították – továbbra is ragaszkodnak a kormányfőhöz eljuttatott követeléseik teljesítéséhez.

Március elsejével ismét módosul az az értékhatár, amely felett a Fővárosi Közbeszerzési Kft. bonyolítja le a közbeszerzési eljárásokat - döntött a Fővárosi Közgyűlés szerdán. Tarlós a kormánnyal tárgyalhat a Bálna eladásáról. Kibővül és drágul a parkolási övezet Óbudán.