Több mint 300 ezer nélkülözőnek tudott segíteni a Magyar Élelmiszerbank Egyesület, írja az MTI. 5,2 milliárd forintot ér az a 9300 tonna fölöslegessé vált étel, amit a szervezet tavaly megmentett és szétosztott, főként szegény gyerekek és családok, idősek, fogyatékkal élő emberek és hajléktalanok között.
Becsléseik szerint évente közel 2 millió tonna felesleges ételt dobnak ki Magyarországon. Az egyesület úgy látja, ebből 80-100 ezer tonnát lehetne megmenteni.
A megmentett ételek változatos képet mutatnak: pékáru, zöldség-gyümölcs, tejtermék és húsáru is van a nélkülözőknek átadott csomagokban. Természetesen nem szeméttel dolgoznak, hanem közeli lejáratú vagy csomagoláshibás termékekkel, esetleg szezonálisan már nem eladható, kiváló minőségű ételekkel.
Munkájukban a környezetvédelmi és szociális szempontok egyszerre vannak jelen: mint közleményükben fogalmaztak, a 13 éve működő szervezet két fő célja a pazarlás csökkentése és a nélkülözés mérséklése. Szeretnék elérni, hogy az élelmiszeripari szereplők a felelős működés érdekében jótékony célra ajánlják fel feleslegüket.
Az Élelmiszerbank legnagyobbrészt az egyesülettel kapcsolatban álló kereskedelmi láncoktól jutott a szétosztott ételhez, kisebb részben pedig közvetlenül a gyártóktól. A tavalyi, 350 partnerszervezet segítségével szétosztott 9300 tonna étel a korábbi mennyiség közel kétszerese. Cseh Balázs, az egyesület elnöke közleményükben elmondta, bíznak abban, hogy újabb vállalatok csatlakoznak még hozzájuk, és így idén is folytatni tudják a növekedést. Hozzá tette, nagyon hálásak minden céges partnerüknek, ha étellel, anyagilag vagy szolgáltatással támogatja a munkájukat.