Szimbolikus helyszínen kampányolt hétfőn Karácsony Gergely. Az országgyűlési választáson induló jelöltek és jelölő szervezetek tegnap kezdhették el gyűjteni az ajánlásokat, az MSZP és a Párbeszéd közös miniszterelnök-jelöltje Orbán Viktor szűkebb hazájában, Bicskén mutatta be a Változás Szövetségének jelöltjét, Szilágyi Lászlót. (Az MSZP-Párbeszéd megállapodás értelmében a körzetben a Párbeszéd jelölhetett.) A Fejér megyei 3. számú országgyűlési egyéni választókerület az egyik legfontosabb Orbán Viktor miniszterelnöknek, ide tartozik Alcsútdoboz és Felcsút is, sőt, a Csabdin, Tiborcz István bejelentett lakcímén élők is itt szavazhatnak.
Van olyan körzet, ahol 800, de van olyan is, ahol csak 70 ajánlóívet kértek ki a jelöltek a választási szervektől. Ezeken lehet két héten át gyűjteni a jelöltté váláshoz szükséges aláírásokat. A versenybe már az első napon 68 jelölő szervezet szállt be, nagy lesz tehát a tolongás a szignókért. Ugyanakkor a Nemzeti Választási Bizottság 96 pártot és 13 nemzetiségi önkormányzatot vett nyilvántartásba az országgyűlési választásra, vagyis 28 párt úgy jelentkezett a megméretésre, hogy az ajánlóíveket – legalábbis egyelőre – fel sem vette.
A legtöbb: 800 ajánlóívet információink szerint a baranyai 4-es választókerületben kérték ki a Jobbik jelöltje érdekében, de ugyancsak 800 ívet vettek fel a budapesti 12-es választókerületben is, ahol a DK-s Hajdu László indul, akit az MSZP-Párbeszéd is támogat. Így ők elvben 6400 ajánlást tudnak gyűjteni, ami több mint 12-szerese a szükséges mennyiségnek. Úgy tudjuk, a legkevesebb ajánlást a Csongrád megyei 3-as választókerületben a Mi Nők Párt képviseletében kérték ki: 70 ívet. Ezeken 560 ajánlást lehet gyűjteni, ami épphogy felette van a szükséges 500 aláírásnak. A választáson indulni szándékozó jelölteknek március 5-ig kell megszerezniük ezt a mennyiséget. A körzetben lakók támogatását igazoló aláírásokat csak a választási irodák által kiadott íveken lehet gyűjteni, azok nem másolhatók. A lapokon fel kell tüntetni az ajánló nevét, személyi azonosítóját, anyja nevét és lakcímét, és alá is kell írni a papírt. Az ajánlásokat a választókerületi választási irodák ellenőrzik: ívenként tízezer forint bírságot szabnak ki az elveszett, vagy vissza nem vitt iratokért. Az országban elsőként – legalábbis az MSZP Zugló Facebook csoport közlése szerint - Tóth Csaba országgyűlési képviselő gyűjtötte össze a 2018-as országgyűlési választáson való részvételhez szükséges aláírások többszörösét.
Nemcsak az ajánlások pörögnek: a külképviseleti névjegyzékbe már 8600-an jelentkeztek. A legtöbben, 1387-en Londonban szavaznának, Münchenben 552-en, Stuttgartban pedig 480-an. A külképviseleti névjegyzékbe március 31-ig lehet jelentkezni.
Jelenleg 346 839 magyarországi lakcímmel nem rendelkező, határon túli választópolgár szerepel a névjegyzékben, ők levélben szavazhatnak április 8-án. Azok, akik szavazni szeretnének az országgyűlési választáson, de még nem regisztráltak, március 24-éig tehetik ezt meg. Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy ha valaki az utolsó napokon regisztrál, az nem biztos, hogy időben vissza tudja küldeni levélszavazatát.
Az NVI elnöke elmondta, hogy már 6655-en jelezték, hogy a szavazás napján nem a lakóhelyük szerinti szavazókörben kívánnak voksolni. Az átjelentkezés határideje április 6-a, 16 óra. Négy évvel ezelőtt több mint 120 ezren jelentkeztek át másik körzetbe.