Párizs tavaly szeptemberben riasztotta az Európai Bizottságot, miután felügyelő hatóságának feltűnt, hogy illegálisan kerülhetett sor több ezer tonna génmódosított biomassza uniós országokba irányuló eladására. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) azért nem adott zöld utat a terméknek, mert úgy találta, hogy az a fogyasztók számára komoly kockázatot is jelenthet.
Az EB nem fedte fel a vétkes vállalat nevét, és a francia hatóságok semmilyen tájékoztatást sem adtak, de a Le Monde forrásai szerint a japán agrár-élelmiszeripari óriás, az Ajinomoto-csoport 2 leányvállalatáról van szó. A francia és európai hatóságok nyomozásából az derült ki, 2016 áprilisa és 2017 októbere között termelt, kb 7350 tonna GMO biomasszát több tízezer tonna állati takarmány előállításához használták fel.
Ezt túlnyomórészt az EU-n kívüli országokba exportálták, de egy kisebb része Magyarországra került, ahol Szerbiába szánt takarmányt gyártottak belőle – miközben az utóbbi országban abszolút tilos a GMO-k felhasználása.
Az ügy azt sejteti, hogy az EU nem képes kontrollálni az exportra gyártott, és az Unióban nem engedélyezett anyagokat. Ráadásul a most indult jogvita hatással lehet a génmódosított termékek EU-ba irányuló importjára is.