Vona Gábor pártelnököt Volner János frakcióvezető követi a Jobbik országos listáján. A harmadik Dúró Dóra, a kegyvesztetté vált – az elnökségből és a parlamenti frakcióból is kiszorított – Novák Előd felesége. A 2014-es választási listához képest négy új arc tűnik fel az első tízben: Steinmetz Ádám olimpiai bajnok rögtön a negyedik, Varga-Damm Andrea ügyvéd pedig az ötödik helyre került. Az egyéniben Veszprémben indított Varga-Damm Andreáról korábban azt írtuk, hogy a helyi jobbikosok körében – mivel „Simicska emberének” tartják – feszültségeket keltett a jelölése.
Fülöp Erik, Tiszavasvári polgármestere kilencedik a listán, Janiczak Dávid ózdi polgármester a tizedik. A parlamenti politika számukra is ismeretlen terep. Mindketten tagjai a Jobbik elnökségének, ahogyan Toroczkai László, Ásotthalom polgármestere. Toroczkai azonban – akit arról is győzködni kellett, hogy vállalja el az alelnöki posztot – beláthatatlan távolságra van a mandátumra esélyes pozíciótól: a 64-ik helyen szerepel.
Az elnökség tagjai közül Toroczkain kívül Szabó Gábor pártigazgató az, akiből nem lesz parlamenti képviselő. Szabó, a párt „szürke eminenciása” – sok egyéb tisztsége és feladata miatt – már az előző ciklusban sem vett részt az országgyűlési munkában.
A Jobbik a tapolcai időközi választáson, Rig Lajos révén szerezte egyetlen egyéni mandátumát. A párt nem méltányolta különösebben teljesítményét, Rig csak a 27-ik helyet kapta. A teljes lista itt látható.
Február elején írtunk arról, hogy a 106 egyéni választókerületből 51-ben új indulóval vág neki a választásnak a Jobbik. A jelenleg 24 fős parlamenti frakcióból majdnem mindenki egyéni jelölt lesz, egyedül Kulcsár Gergely nem kap ismétlési lehetőséget. Kulcsár volt az, aki beleköpött a vészkorszak áldozatainak emléket állító Duna-parti cipők egyikébe.
Juhász Attila politológus, a Political Capital szakmai vezetője az elmúlt egy-két évben felgyorsított „néppártosodás” jegyében nem tartotta meglepőnek, hogy a választókerületek csaknem felében új embereket indít a Jobbik. Juhász szerint a Jobbik fő célja, hogy komoly, kompetens pártnak mutassa magát, ugyanakkor a választókerületek egy részében a jelöltek kifejezetten szélsőséges politikusok.