Törökország;Recep Tayyip Erdogan;gülenizmus;

2018-03-02 11:55:00

Erdogan bosszúja: újabb 138 elfogatóparancs

Újabb 138 ember ellen adtak ki elfogatóparancsot pénteken a török fővárosban, Ankarában, illetve számos más tartományban, továbbra is a 2016-os puccskísérletre hivatkozva - jelentette az MTI szerint az Anadolu török állami hírügynökség.

Az érintettek közül 66-an tanárként dolgoztak, amíg a hatalomátvételi incidens után bevezetett, és azóta is tartó rendkívüli állapot keretében el nem bocsátották őket munkahelyükről. A további 72 gyanúsított olyan szakszervezetek vezetője volt, amelyeket "gülenizmus" vádjával megszüntetett azóta az állam. Sokuk ellen az lehet a vád, hogy használták a ByLock nevű titkosított üzenetküldő mobil-applikációt, amelyen keresztül a kormány szerint a puccskísérletet előkészítették.

A török oktatásügyi minisztérium legutóbbi összesítése szerint a kormány az eltelt időszakban legkevesebb ezer "gülenistának" bélyegzett magániskolát bezáratott.

Törökországban az elmúlt közel 20 hónap alatt nagyjából 111 ezer állami alkalmazottat menesztettek, illetve 38 ezret felfüggesztettek állásából, több mint 159 ezer embert őrizetbe vettek, legalább 48 ezret - köztük katonákat, rendőröket, bírákat, ügyészeket, üzletembereket, újságírókat és tanárokat - pedig előzetes letartóztatásba is helyeztek azzal a gyanúval, hogy közük lehet a "gülenista" hálózathoz és azon keresztül az összeesküvéshez.

A puccskísérlettel és "gülenizmussal" Erdogan által legfőképp vádolt Fethullah Gülen, Egyesült Államokban élő muzulmán hitszónok tagadja, hogy létezne vagy létezett volna titkos hálózata.

38 Nobel-díjas írt nyílt levelet Erdogannak
38 Nobel-díjas írta alá azt, az Erdogannak csütörtökön küldött nyílt levelet, melyben arra kérik: állítsa helyre a jog uralmát országában.
Emlékeztetik a török elnököt, hogy ugyan azok a civil szervezetek védték, mikor őt börtönözték be a '90-es években jogszerűtlenül, akik jelenleg politikai célú támadásainak célkeresztjében állnak. Felszólítják továbbá, hogy engedje szabadon a nemrég - többek közt "tudatalatti üzenetek" küldése miatt - súlyosbított életfogytiglanra ítélt újságírókat - hiszen 9 éve még ő maga is azt mondta, Törökország többé nem börtönzi be íróit.