Bioritmus;köhögés;reflux;gyomorsav;

2018-03-08 18:17:00

Meglepő oka is lehet a nem múló köhögésnek

Gyomorsav problémára is utalhat a hosszú ideje fájó torok, az éjszakai és reggeli köhögési rohamok. Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, tüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa arra is felhívta a figyelmet, hogy a kezeletlen reflux az asztma tüneteit is rontja.

A nyelőcsövön át a gyomorba kerülő táplálék útját a gyomorszáj zárja el, ez akadályozza meg a gyomortartalom visszaáramlását. Ha ez a záróizom nem jól működik, a savas hatású gyomornedv a nyelőcsőbe visszakerülve az érzékeny nyálkahártyát irritálja. A betegek ezt a szegycsont mögötti területen vagy akár a torokban jelentkező, égő fájdalomként érzékelhetik. A betegség neve is erre a folyamatra utal, a jelenséget refluxnak – visszafolyás – nevezik.

Szerteágazó tünetek

Van, akinél a reflux gyomorszájtáji fájdalmat, esetleg émelygést, savas böfögést okoz – sorolja a betegségre utaló jeleket dr. Hidvégi Edit. Olykor a sav feljön a torokba, szájba, savas, keserű szájízt okozva. Sokaknál a tünetek nem egyértelműek, más betegségre emlékeztetnek. A kezeletlen reflux okozhat rekedtséget, krónikus torokfájást, éjszakai-reggeli krónikus köhögést és szorító mellkasi fájdalmat is.

Asztma és reflux

A két betegség tünetei gyakran együttesen jelentkeznek. Vizsgálatok szerint az asztmás betegek közel 60-70 százalékánál megfigyelhetőek a reflux tünetei is. A reflux a torok/garat ingerlése révén köhögést tud okozni. Ilyenkor a hasban megemelkedik a nyomás, ami fokozza a refluxot - egy rossz kört indít be. Emellett egyes asztmában használatos gyógyszerek a gyomorszáj záróizmának ellazításával elősegítik, provokálják a reflux jelentkezését.

Rekedtség, torokfájás

A reflux szerepet játszhat a krónikus bronchitisz, krónikus köhögés és orrmelléküreg-gyulladás kialakulásában is. A torokba visszajutó gyomorsav a savas, keserű szájíz és rossz lehelet mellett rekedtséget, gégegyulladást is előidézhet.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Gyomorégés bárkinél jelentkezhet egy-egy zsírosabb, fűszeresebb étel, alkohol elfogyasztása után is. Probléma van, ha a panaszok visszatérően jelentkeznek, állandósulnak. Tüneti kezelésként választhatjuk a recept nélkül kapható savlekötő készítményeket, hosszabb ideje vagy erősödő fennálló panaszok esetén azonban mindenképp érdemes szakszerű segítséget kérni – javasolja a Budai Allergiaközpont orvosa. Idejében felismerve nemcsak a légúti szövődményeket előzhetjük meg, de a betegség súlyosbodásával fokozódó nyelőcső daganat kockázata is jó eséllyel csökkenthető.