nyomozás;Állami Számvevőszék;Gulyás Márton;narancssárga szín;Közös Ország Mozgalom;

2018-03-09 12:44:00

Gulyás Márton narancsra festette az ÁSZ-t - Nyomozás indult ellene

A bíróság jelzése után az illetékes kerületi ügyészség elrendelte a nyomozást az Állami Számvevőszék (ÁSZ) épületét festékkel leöntő elkövetők ügyében - tájékoztatta a fővárosi főügyész pénteken az MTI-t.

Január 17-én egy aktivista csoport emberei narancssárga festékkel összekenték az ÁSZ V. kerületben található épületét, idézi fel közleményében Ibolya Tibor. Gulyás Mártonról, illetve a Közös Ország Mozgalom aktivistáiról van szó, akik akciójukkal az ellen tiltakoztak, hogy az Állami Számvevőszék sorra kezdett milliós bírságokat kiszabni az ellenzéki pártokra.

Gulyás azt mondta, azért festették össze az ÁSZ-t, mert az ma a Fidesz intézménye. Mint januári közleményében fogalmazott a Közös Ország Mozgalom: "azokat a jogokat és azokat a lehetőségeket amelyeket ez az ország vérrel és verejtékkel vívott ki magának, ez a hatalom felszámolja. Mára oda jutott, hogy saját politikai ellenfeleit és így a demokráciát adminisztratív eszközökkel módszeresen és szisztematikusan gátolja a működésében."

Az MTI azt írja, az eset kapcsán csoportosan elkövetett garázdaság gyanúja miatt egy magánszemély tett feljelentést. A nyomozó hatóság a feljelentést elutasította azzal, hogy a feljelentettek által elkövetett cselekmény szabálysértés. Erre tekintettel a rendőrség az iratokat megküldte a szabálysértési hatóságnak.

Ezt követően a Pesti Központi Kerületi Bíróság a szabálysértési ügyet az V. és XIII. kerületi ügyészséghez tette át, mert úgy vélték: mivel az ÁSZ épülete műemléki védettség alatt áll, az elkövetők cselekménye alkalmas lehet "rongálás bűntettének megállapítására". Ennek nyomán a budapesti V. és XIII. kerületi ügyészség elrendelte a nyomozást - olvasható az ügyészségi közleményben.

Horváth Bálint, a számvevőszék kommunikációs vezetője a közleményében kitért arra, hogy az ÁSZ-székháznak helyet adó épület, a Duna-korzó hét koraeklektikus háza közül egyetlenként maradt fenn. Az 1869-71-ben épült palotát a hajlított székeiről híres Thonet testvérpár építtette, tervezője Skalnitzky Antal és Koch Henrik építő cége volt, az épület műemléki védettség alatt áll.