Spanyolország;rendőrség;menekült;

2018-03-16 09:45:00

Tüntetés Madridban - Rendőrségi razzia alatt halt meg egy szenegáli árus

A reggeli órákban sem csillapodtak az indulatok Madrid belvárosában, ahol folytatódtak a tüntetések egy szenegáli férfi halála miatt, akit állítólag a rendőrök kergettek a halálba.

Az éjjeli összecsapásokat követő sérülések és letartóztatások nem tántorították el a spanyol főváros szívében, a Lavapiés negyedben élő szenegáliakat: péntek reggel 9 órától folytatódott az előző este elhunyt társuk miatt kezdődött demonstráció.

Az Efe spanyol hírügynökség tájékoztatása szerint a tüntetők székeket és macskaköveket dobáltak a rendőrök felé, amire a hatóságok gumilövedékekkel válaszoltak.

A kora délutáni órákban a helyszínre érkezett a spanyolországi szenegáli konzul is, akit olyan haraggal fogadtak honfitársai – a spanyol El País napilap beszámolója szerint azért, mert túl későn jelent meg –, hogy egy helyi bárban kellett menedéket keresnie.

A feszültség aligha csillapodik Madridban, míg ki nem derül, hogy pontosan mi vezetett a 35 éves Mmame Mbage halálához, aki barátai szerint 12 éve érkezett Spanyolországba egy hajón, azóta – illegálisan – utcai árusként dolgozott, abból támogatta otthon maradt családját.

A sajtónak nyilatkozó ismerősei szerint – vélhetően egy razziát követően – a rendőrök kergették a halálba az utcai árust csütörtök este. „Megérkeztek a rendőrök, és a Soltól egészen a Lavapiésig üldözték őt motorral” – idézte fel a történteket az AFP-nek egy másik, szintén Szenegálból származó árus. A 25 éves Modou beszámolója alapján közel egy kilométeres táv lehetett, amit a férfinak meg kellett tennie futva. „Nagyon kemény élet az utcai árusé. Nincsenek papírjaink, és semmilyen segítségünk. Nem akarunk lopni. Mi mást tehetnénk, mint az árusítás, ha egyszer ki kell fizetnünk a lakbért és a számlákat?” – írta le társai helyzetét a spanyol napilapnak az áldozat egy másik ismerőse, a 42 éves Abdul Sene, aki hozzátette: a helyi rendőrség egy ideje rendszeresítette a razziákat azon a környéken, ahol dolgoznak, s az ellenőrzések során rendszerint elkobozzák a pénzüket és minden más holmijukat.

A hivatalos egészségügyi álláspont szerint a halál oka szívmegállás volt.

A rendőrség közleménye alapján félreértésről van szó: tegnap este párhuzamosan két eset történt, amelyet a szenegáli tüntetők összekevertek. A hatóságok szerint egyrészt a Lavapiésnél a rendőrök egy eszméletlen férfira – az áldozatra – bukkantak az utcán, akit megpróbáltak újraéleszteni. Másfelől rendőrök egy másik csoportja ugyanekkor valóban üldözőbe vett néhány árust, ám állításuk szerint az áldozat nem volt közöttük. 

Az Mbagét ismerők azonban azt állítják: barátjukat üldözték a rendőrök. Ezért csütörtökről péntekre virradóra többen utcára vonultak. A tüntetők kukákat és személyautókat is felgyújtottak. Az összecsapásokban – amelyek 21:00 órától közel hajnali 2 óráig tartottak – több tucat demonstráló és rendőr könnyebben megsérült. Hat személyt – köztük egy kiskorút – vettek őrizetbe.

Manuela Carmena madridi polgármester ígéretet tett, hogy alaposan kivizsgálják az ügyet.

Deja vu Lavapiésben
Nem ez az első alkalom, hogy a bevándorlókkal szembeni diszkriminációval vádolják a hatóságokat a multikulturális Lavapiés negyedben. A The Guardian 2011-ben arról számolt be, hogy a helyi lakosok – köztük rengeteg spanyol állampolgár – tüntettek a külföldiek gyakori őrizetbe vétele ellen. „Ez egy válaszlépés a részünkről, mert a rendőrség rendszeresen vegzálja a bevándorlókat, és igazoltatja őket, csak azért, mert más a bőrszínük” – mondta akkor Olmo Calvo, egy a környéken élő fotográfus. A vádakra reagálva a belügyminisztérium tagadta, hogy utasítást adtak volna az afrikai és latin-amerikai bevándorlók rendszeres igazoltatására.