Az októberi függetlenségi népszavazást megelőző időszakra jellemző elégedetlenségi hullám söpör végig Katalóniában: az elmúlt napok erőszakos tüntetései után kedden szeparatista csoportok több fontos – köztük Franciaországba vezető – utat lezártak a régióban.
A Bizottságok a Köztársaság Védelméért (CDR) nevű szervezet azt követelte, hogy azonnal hozzák létre a köztársaságot, és engedjék szabadon a „politikai foglyokat“.
A The Spain Report beszámolója szerint a CDR többnyire különböző közösségi oldalakon szervezi a demonstrációkat. A Telegram csevegőalkalmazáson küldött üzenetek tanúsága szerint a csoport vezetői hétfő este arra buzdították követőiket, hogy hozzanak magukkal bőségesen élelmet és meleg ruhát. Az elszánt készülődés ellenére a tüntetés hatékonyságáról megoszlanak a vélemények. A katalán közlekedési hatóság tájékoztatása szerint a terelőútvonalaknak köszönhetően a blokád nem okozott nagyobb fennakadásokat.
A függetlenségi mozgalomban betöltött kulcsszerepe miatt lázadással, zendüléssel és hűtlen kezeléssel vádolt Carles Puigdemont volt katalán vezető mindeközben továbbra is egy német börtönben vár arra, hogy kiadják-e Spanyolországnak. A katalán politikus vasárnapi, németországi letartóztatása után egy nappal, hétfőn jelent meg a bíró előtt, aki úgy döntött, hogy őrizetben kell maradnia, míg nem születik döntés a kérdésben.
A napokban végre a spanyol kormány is megszólalt az ügyben, s ugyan Mariano Rajoy kormányfő a hallgatást választotta, helyettese, Soraya Sáenz de Santamaría „jó hírnek” nevezte a letartóztatást. A helyzet azonban valójában nem ennyire kedvező a madridi vezetés számára, ugyanis Rajoyt sürgeti az idő, hogy mielőbb megszavazzák a költségvetést, ám ehhez szüksége van az öt baszk nacionalista képviselő voksára is. Ők azonban csak az esetben hajlandók megszavazni a büdzsét, ha Madrid visszavonja az október óta érvényben lévő, Katalónia autonómiáját korlátozó 155. cikkelyt.