Rogán Antal;letelepedési kötvény;

ELHÁRÍTÁS - Lázár János nem hozta szóba, hogy a Fidesz blokkolja a parlamenti bizottság munkáját MTI Fotó: Bruzák Noémi

- Kemény bűnözők jutottak letelepedési kötvényhez

A Pintér Sándor vezette Belügyminisztériumra és a polgári elhárításra tolta a felelősséget, ám ellentmondásba keveredett Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter annak kapcsán, hogy a 444.hu és a Direkt36 feltárta: a Rogán Antal bábáskodásával létrejött letelepedési kötvényes rendszert kihasználva nemzetközi bűnözők kaphattak bebocsátást Magyarországra. Köztük volt egy ismert arab drog- és fegyverkereskedő, illetve egy üzletember, aki a tömeggyilkos szír diktátor Bassár el-Aszad ismert, amerikai tiltólistán lévő finanszírozója léphetett be rajtunk keresztül az Európai Unió területére. A kormányinfón a sajtó azt firtatta: miként volt lehetséges, hogy miközben naponta „migránsveszéllyel” kampányol a Fidesz, a Rogán-féle offshore cégeken keresztül működő letelepedési kötvényprogram miatt komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelentő figurák tudtak beépülni Magyarországra?

Lázár szerint nem őt, hanem a Pintér Sándor belügyminiszter által felügyelt Alkotmányvédelmi Hivatalt (AH) kell megkérdezni az ügyben, mivel az ő szakmai döntésük volt az érintettek beengedése az országba. Annak dacára fogalmazott így a miniszter, hogy a letelepedési kötvényesek átvilágításában az általa felügyelt hírszerzés is részt vesz. Ráadásul a konkrét ügyekről csak a parlament nemzetbiztonsági bizottsága bírhatná szóra a hallgatag testületeket, ám a bizottságot éppen a Németh Szilárd alelnök vezette fideszesek bénították le teljesen az utóbbi időben. A kormánypárti képviselők hetek óta nem mennek el a bizottság üléseire, a testület így határozatképtelen marad, a rendőrség és a szolgálatok képviselői pedig erre hivatkozva nem válaszolnak az ellenzéki képviselők kérdéseire. Így Molnár Zsolt szocialista bizottsági elnök hiába hívta össze ma reggelre ismét a testületet, a Fidesz már napokkal ezelőtt közölte, hogy nem lesz ott ezen az ülésen sem. Lázár a kormányinfón utalt rá: a konkrét szakmai döntéseket a szolgálatok hozták, a pártnak nincs politikai felelőssége az ügyben.

Valójában azonban a Fidesz és Rogán Antal szorgalmazta az ismeretlen hátterű offshore cégek számára vaskos tízmilliárdokat hozó kötvényüzletet úgy, hogy közben az alkotmányvédelemnek mindössze 30 napja van arra, hogy átvilágítsa a kérelmezőket. Ennyi idő alatt alapos munkát végezni a biztonsági szakemberek szerint lehetetlenség. A kérelmezők óriási tömegben érkeznek, ráadásul olyan területről – Kínából, Közel-keletről – ahol a magyar hírszerzésnek „nincsenek műveleti pozíciói” - ahogy nemrég az index.hu-nak fogalmazott Katrein Ferenc, az AH volt elhárító műveleti tisztje.

Szinte valamennyi egy százaléknál nagyobb támogatottságú párt szükségesnek tartja a nyugdíjkorrekciót. Összeállításunkból az is kiderül, mihez kezdenének a szociális ellátórendszerrel, a lakhatási válság leküzdésével.