Bioritmus;nyak;nyakfájdalom;

Illusztráció: Shutterstock

- Nyakfájdalom - Mindig rossz, de van, amikor rohanni kell

A nyakfájdalom meglehetősen gyakori panasz, de nem minden esetben jelez komoly problémát - mondta dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos.

Vannak bizonyos olyan helyzetek, amikor azonnal orvoshoz kell fordulni, ilyenek például a baleset, gerincsérülés miatt fellépő fájdalom, vagy más, komoly tünetekkel párosuló fájdalom. Előfordul, hogy nem tudjuk eldönteni, szükség van-e orvosi vizsgálatra vagy sem. Ritkán, de megtörténhet, hogy a nyakfájást fertőzés, autoimmun betegség, daganat vagy más rendszerbetegség okozza, ilyenkor azonban általában más olyan panaszok is jelentkeznek, amelyekkel feltétlenül orvoshoz kell fordulni. Vannak olyan figyelmeztető jelek, amelyek megléte esetén szintén ki kell deríteni a fájdalom okát. Ilyen, ha hat hétnél régebben fáj a nyak, és az is, ha nem múlik, sőt akár romlik is. Ha a nyakon kívül a gerinc érintése fájdalommal jár, ha indokolatlan fogyás tapasztalható, ha láz és/vagy hidegrázás is jelentkezik, Komoly fejfájás és/vagy nyaki merevség és/vagy zavartság lép fel. Menjünk orvoshoz akkor is, ha hirtelen fellépő, úgynevezett thunderclap (mennydörgés) fejfájás jelentkezik, vagy lüktető, pulzáló fájdalmat érzünk a halántékban vagy a fej hátsó részén. A végtagokban jelentkező furcsa érzéseket: gyengeséget, zsibbadást, rossz koordinációt gyakran nem kötjük össze a nyakfájással, pedig van, hogy összefügg, ahogy a megmagyarázhatatlan hányinger, hányás is. A szteroid- vagy droghasználat, valamint a HIV fertőzés is okozhat komoly nyakfájdalmat. A nyakon kívül más testtájon is jelentkező ízületi fájdalmak, valamint a negyvenéves kor előtt megjelenő és egyre romló panaszok, nehéz emésztés, irritált szemek bizonyos autoimmun betegségekre utalhatnak.

Illusztráció: AFP

Illusztráció: AFP

 

Nem minden nyakfájdalom jelent bajt

„A nyakfájdalom az esetek egy részében nem kell, hogy aggodalmat keltsen” - mondta a Budai Fájdalomközpont orvosa. Gyakran előfordul, hogy „elalusszuk” a nyakunkat, és reggel merev nyakkal ébredünk. Máskor konkrétan tudjuk, melyik mozdulattal „húztuk meg” a nyakunkat. Az is igen gyakori, hogy a stressz miatti túlterhelés okozza az izmok merevségét, ezáltal a fájdalmat. Dr. Páll Zoltán hozzátette, a merevség azonban utalhat a nyaki gerinc valamiféle rendellenességére is. Ezek felderítésére elengedhetetlen a szakértő diagnózis, és szükség esetén olyan képalkotó eljárások, mint a röntgen, a CT vagy az MRI . Ennek alapján akut esetben gyors segítséget jelenthet a helyi, célzott gyulladáscsökkentő injekció. Hosszútávon pedig jó hatású lehet a természetes hatású lökéshullám terápia, az orvosi kollagén injekció. Megelőzésként a szakorvos funkcionális gyógytornát és gyógymasszázst javasolt.

Mint megírtukcivilizációs hatás, hogy a számítógép előtt ülés, a hordozható kütyük használata miatt a normális S alakú gerincoszlop C-vé alakul. A dolgozóasztalnál ülve a monitorra meredve a fej a kelleténél jobban a váll elé kerül, mert - akaratlanul is - jobban akarjuk látni a képernyőt. Az ebből kialakuló nyak- és hátfájdalmak elkerüléséhez meg kell erősíteni a hátat.

450 fotóval, soha nem hallott történetekkel Zöldi Gergely dramaturg készített könyvet a Kossuth-díjas énekesnőről.