Bioritmus;tej;táplálkozás;laktózérzékenység;

2018-04-20 15:13:00

A "tej élet, erő, egészség” - Vagy mégsem?

A "tej élet, erő, egészség” - tartották korábban, ma azonban egyre többet hallani, hogy a tejtermékek rossz hatással is lehetnek a szervezetre.

„Sokan csodálkoznak, hogy nem fogynak, pedig csak három tejeskávét isznak, és nem esznek semmit” - idézi Bocsi Viktória a hozzá fordulók nagy részét. A táplálkozási tanácsadó a Népszavának elmondta, a legtöbbünk hormonális rendszere is – többek között a sok kávétól és tejtől – olyan rossz állapotban van, hogy még ettől, a durva kalóriamegvonástól sem indul be a fogyás. Bizonyos hormondominancia esetén, merthogy az anyagcserénket és a hormontípusunkat illetően sem vagyunk egyformák, a kávé és a tejtermékek - külön-külön is, de kombinálva még inkább - olyan folyamatokat indítanak be, amelyek amellett, hogy gátolják a fogyást, még árthatnak is a szervezetnek.

A tehéntejben, mivel az a céja, hogy a borjú egészségesen fejlődjön, növekedési hormonok találhatók, amelyek a feldolgozás során sem tűnnek el. Azért, hogy a tehenek megfelelő mennyiségű tejet adjanak, a takarmányukhoz ráadásul egyéb hormonokat is tesznek, amelyek szintén bejutnak az emberi szervezetbe is.

Illusztráció: AFP

Illusztráció: AFP

Tejtermékek fogyasztása után az arra érzékenyeknél a nyelőcsőtől a bélrendszerig nyálka képződik, ami egyrészt kedvez a gyulladások kialakulásának, másrészt gátolhatja a hörgők és a légutak szabad áramlását is, aminek légúti panaszok, asztmaszerű tünetek lehetnek a következményei – sorolja a táplálkozási tanácsadó.

A tejfehérje a bélrendszer falát károsítva okozhat emésztőrendszeri és akár idegrendszeri panaszokat is. Okozhat áteresztő belet, allergiákat, ekcémát, intoleranciát, hosszú távon pedig akár súlyosabb betegségek kialakulásához is vezethet. Sok ember szervezete nem tudja feldolgozni a tejcukrot, vagyis laktózt sem. A tejnek- és tejtermékeknek irreálisan magas az inzulinigénye, ezért cukorbetegség és inzulinrezisztencia esetén sem javasolt a fogyasztásuk.

Ugyanezekből az okokból a gyerekek betegségeinek is táptalaja lehet a túlzott tejtermékfogyasztás. Természetesen ez is egyéni, de tapasztalatok szerint az emberek csupán 8-10 százalékának nem árt, ezért, ha egy gyerek sokat beteg, érdemes megpróbálni elhagyni vagy akár csak csökkenteni a tejtermékek fogyasztását, legalább otthon – javasolja Bocsi Viktória.

Laktózmentesen sem?
A laktózmentes tejtermék ugyan tejcukrot nem tartalmaz, de a sokkal agresszívebb allergént, a tejfehérjét igen.

Vitaminmatek

A hivatalos ajánlások szerint azonban még mindig sok tejterméket kellene fogyasztani, mert D-vitamin és kálciumforrásnak tartják. Az amerikai ajánlás szerint 600 NE (nemzetközi egység) a napi D-vitamin ajánlott adagja, miközben a szervezetnek napi 2000 NE-re lenne szüksége. Egy pohár, 280 kcal-tartalmazó tej természetes állapotában 3,6 NE D-vitamint tartalmaz, tehát 167 pohárral kellene meginni naponta, hogy elérjük az ajánlás mennyiségét, a 600 NE-t. Ha feldúsítják szintetikus D-vitaminnal, akkor egy pohár már 100 NE D-vitamint tartalmaz, így már „csak” 6 pohárra lenne szükség, ami viszont közel 1700 kalóriabevitelt jelentene. 2000 NE-hez így aztán 20 pohár tej kellene, ami rengeteg, 5600 kcal bevitelét jelentené.