Oroszország;Egyesült Államok;Szíria;duma;gáztámadás;

2018-04-20 13:45:00

Orosz külügy: nem lesz katonai konfliktus az Egyesült Államokkal

Biztos, hogy sem az orosz, sem az amerikai elnök, illetve a két ország katonai vezetői sem engedik meg, hogy katonai szembenállás alakuljon ki a két ország között - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, írja az MTI. Állítólag a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) vizsgálatát is segítik - bár mintha Aszad katonái lőnének a szakértőkre. És Lavrov szerint arra sem kötelezi "erkölcsileg" semmi Moszkvát, beszüntesse fegyvereladásait a Szír kormánynak. Trump telefonon meghívta Putyint a Fehér Házba.

Sem Putyin, sem Trump nem engedi a katonai szembenállást a két ország között, hiszen ők "a népek előtt felelősek a békéért és a nyugalomért" - mondta Lavrov azzal összefüggésben, hogy az április 7-i dúmai vegyifegyver-támadás után az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország légicsapásokat mért Szíriára. A világsajtó és szakértők ekkor azt latolgatták, hogy emiatt fennállhat-e egy amerikai-orosz katonai konfliktus veszélye.

Lavrov szerint Moszkva azt igyekszik elérni, hogy a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) ellenőrei eljussanak a Kelet-Gútához tartozó Dúmába. Ennek ellentmondani látszik a tény, hogy az Oroszország által támogatott Aszad-rezsim területén ismeretlenek rálőttek az OPCW szakértőit kísérő ENSZ-katonákra. A helyszíni vizsgálatot számos furcsa véletlen gátolja, így az egyre inkább értelmét veszti: semmi garancia nincs arra, hogy a kormányerők vagy támogatóik nem tüntetik el a bizonyítékokat - amik szerintük amúgy sem léteznek.

Amerikai külügy: megpróbálják eltüntetni a vegyifegyver-támadás nyomait
Damaszkusz és Moszkva megpróbálja eltüntetni az április 7-én Dúma városában elkövetett feltételezett vegyifegyver-támadás nyomait - jelentette ki csütörtökön az amerikai külügyminisztérium szóvivője.
Heather Nauert hangsúlyozta: "orosz tisztségviselők is részt vettek a szíriai rendszer emberei mellett a terhelő bizonyítékok eltüntetésében". A szóvivő szerint ez a lépés Damaszkusz és Moszkva erőfeszítése arra, hogy "saját, megrendezett vizsgálatot folytathassanak" a helyszínen. Nauert megerősítette, az OPCW munkatársai már szombat óta az országban vannak, és a szíriai hatóságok még mindig nem tették lehetővé, hogy eljussanak Dúmába.

Lavrov szerint az amerikai-brit-francia légicsapás után Oroszországot semmi sem kötelezi erkölcsileg arra, hogy ne szállítson Sz-300-as légvédelmi fegyvereket Szíriának. Emlékeztetett arra, hogy úgy tíz évvel ezelőtt egyes partnerországok kérésére Oroszország ígéretet tett arra, hogy nem szállít Damaszkusznak ilyen fegyvereket, s elfogadta azt az érvelést, hogy - jóllehet védelmi fegyverről van szó - ez megingatná az ottani helyzetet. "Ennek ellenére figyelembe vettük a kéréseket, de most nincs semmilyen erkölcsi kötelezettségünk" - mondta Lavrov.

Az orosz-amerikai csúcstalálkozó lehetőségéről Lavrov azt mondta: Moszkva abból indul ki, hogy Donald Trump amerikai elnök egy telefonbeszélgetés alkalmával meghívta Vlagyimir Putyin orosz elnököt a Fehér Házba. Lavrov reményét fejezte ki, hogy Trump konkretizálja javaslatát. Vlagyimir Putyin kész találkozni vele - mondta Lavrov, s hozzátette, hogy nem folynak a csúcstalálkozó előkészületei. Mint mondta, Trump a telefonbeszélgetés után Twitter-bejegyzéseiben és szóban is többször beszélt arról, hogy jó kapcsolatokat akar ápolni Oroszországgal.