Javában beszélget leendő minisztereivel Orbán Viktor, ám a négyszemközti egyeztetésekről – a tárgyalópartnereket kötő titoktartási kötelezettség miatt is – eddig kevés információ szivárgott ki. Az egyik legfontosabb változásra azonban épp a kormányfő utalt péntek reggeli rádiónyilatkozatában, amikor a Miniszterelnökségről úgy fogalmazott: szeretné átalakítani a kormány "agyközpontját", másfajta vezetési szerkezetet kíván létrehozni. Ebben az ügyben már voltak és a hétvégén is lesznek komoly tárgyalásai – tette hozzá. Mint az később kiderült, Lázár Jánosnak, a Miniszterelnökség eddigi vezetőjének csak a hétvégi "komoly tárgyalások" után, hétfőre adott időpontot Orbán. Lázár egyébként még péntek délelőtt a hódmezővásárhelyi Rádió 7-nek deklarálta: nem vállal szerepet Orbán negyedik kabinetjében.
Lázár – saját környezetének interpretációja szerint – előre menekült, ugyanis a választás után azt szivárogtatta: azzal, hogy Hódmezővásárhelyen egyéni választókerületet nyert, helyreállította a Márki-Zay Péter győzelemével zárult időközi polgármester-választás miatt megtépázott renoméját, és maga döntheti el, részese kíván-e lenni a kormányzásnak. Csakhogy több forrásunk szerint sem így történt ez: Orbán nem akarta beemelni az új kabinetbe. Ezt támasztja alá, hogy az utóbbi két évben a Miniszterelnökség számos feladat- és jogkörét áttették a fejlesztési tárcához, a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz, valamint a miniszterelnöki kabinetfőnökséghez. Egy anekdota szerint amikor Lázár két éve bement Orbánhoz és arról panaszkodott, hogy ő befejezi, mert túl sok a feladat, a miniszterelnök kurtán annyit válaszolt: én csak a harmadát kértem tőled.
Az mindenesetre kérdéses, hogy Lázár távozása együtt jár-e szerkezeti változásokkal. Noha a miniszterelnök szerint kár lenne a jelenlegi tárcaszisztémát átforgatni, többen úgy vélik, lehet, hogy a Lázár vezette Miniszterelnökséget és a Rogán Antal felügyelete alá került miniszterelnöki kabinetfőnökséget összevonják. A két szervezet korábban összetartozott, Orbán épp azért szakított ki abból egy önálló részt Rogánnak, hogy az ellensúlyozhassa Lázárt. Azt, hogy ki vezetheti majd a Miniszterelnökséget, egyelőre nem tudni. Korábban arról szóltak a belső hírek, hogy az utóbbi másfél évben Orbán kvázi kiemelte Rogán egyik munkatársát, a kommunikációért felelős államtitkárt, Tuzson Bencét, és vele egyeztetett a Miniszterelnökség ügyeiről. Tuzson pedig most a uniós ügyekhez értő szakembereket keres, állítja több informátorunk, ami azt valószínűsíti, hogy – az uniós pénzek egy részének költését felügyelő – Miniszterelnökségnél számít rá a kormányfő tárcavezetőként vagy államtitkárként. Ezt, illetve a két szervezet összevonását igazolhatja, hogy információink szerint Tuzson neve felmerült a kormányzati kommunikáció irányításának kapcsán is. Továbbá többen azt is hallották, hogy akár frakcióvezető is lehet belőle.
A miniszterelnök arról beszélt, hogy öt ember munkájára biztosan számít. Az egyik Matolcsy György: noha egyes hírek szerint szerette volna visszavenni a gazdasági tárcát, annak élén stabil volt Varga Mihály posztja. Varga péntek délután meg is erősítette: a kormányfő újra felkérte miniszternek. A másik stabil ember Pintér Sándor, aki egyes hírek szerint mindössze két évre vállalta volna a Belügyminisztérium vezetését. Ő is feladatot menedzsel: ha minden a tervek szerint alakul, akkor a jelenlegi önkormányzati rendszert egyfajta prefektúra-szisztéma válthatja. Novák Katalinra szintén számít a miniszterelnök és forrásaink szerint az ötödik stabil pont pedig Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter.