A többség nem őt akarta, de az alkotmányos választási rendszer őt tette kormányfővé. A kisebbségek, a városok lakói, az egyetemet végzett emberek, a női szavazók (beleértve a fehér nők többségét) mást kívántak.
Ám aki képes másokat hibáztatni saját hibáiért és bűneiért, az győz. A demagóg, aki hatásosan apellál az érzelmekre. Aki országát és saját magát mások fölé helyezi. Az, aki szemrebbenés nélkül ilyesmit mond:
„Senki sem respektálja a nőket jobban, mint én.”
„Senki sem szereti a Bibliát jobban, mint én.”
„Senki sem ért jobban a külkereskedelemhez, mint én.”
„Senki sem érti a nukleáris háború rémségeit jobban, mint én.”
„Senki nem tett annyit az egyenlőségért, mint én.”
„Az én kabinetem tagjainak az I.Q.-ja magasabb, mint bármelyik elődömé… Az enyém a legmagasabbak között van.”
„Én vagyok a legkevésbé rasszista személy, aki valaha is interjút adott Önnek.”
"A nagy Abraham Lincolntól eltekintve, az én elnöki méltóságom minden előző elnököt leelőz.”
Franklin D. Rooseveltet nem számítva „még soha nem volt egyetlen elnök se, aki ennyi törvényt alkotott volna.”
2017-es varsói beszéde „a legnagyobb beszéd volt, amelyet egy elnök külföldön valaha is előadott.”
„A történelemben még soha nem volt egy politikus, aki rosszabb vagy igazságtalanabb bánásmódban részesült… a boszorkányüldözés legnagyobb áldozata (vagyok) Amerika történelmében.”
„Még soha senki sem volt olyan kemény az oroszokkal szemben, mint én.”
„Senki a világon nem tud többet az adózási rendszerről”, mint ő, de természetesen az Iszlámi Államról is bővebb ismeretei vannak, mint a tábornokoknak.
„Mindig a legjobb atléta” volt. Egy „stabil zseni” is. Szókészlete? A legjobb. Memóriája? „Minden idők egyik legjobbja.” Neki van „az egyik legnagyszerűbb temperamentuma” a világon.
Nem akármilyen demagógról van tehát szó. Beképzelt, tele önbizalommal? Lehet, hogy pont az ellenkezője igaz. Azért magasztalja magát, mert kishitű, és el akarja hitetni saját magával, hogy türelmesebb, mint feltételezik; gazdagabb, mint gondolják; okosabb, mint bárki más.
Veszélyes ember, mert azt hiszi, hogy korlátok nélkül élhet. Ő hazudhat, mert többnyire vallásos hívei hisznek benne. Megszégyenítheti a feleségét, mert csak saját magát szereti – és többnyire vallásos hívei félrenéznek. Nem kell elmennie a nemzet asszonya, a szókimondó Barbara Bush temetésére sem.
Az igazság az, hogy a sok tartalmas könyv és okos tanulmány, a tényfeltáró cikkek özöne és a komikusok kegyetlen viccei után egyre inkább érthető e beteg ember politikai lélektana. Kevésbé érthető hívei lélektana.
Már az amerikaiak is azt kérdik, amit Koncz Zsuzsa és a magyar választók többsége: miért hagytuk, hogy így legyen?